E-recepta

Poniedziałek, 15 stycznia 2024 (12:54) Aktualizacja Środa, 21 lutego 2024 (11:00)
E-recepta, inaczej recepta elektroniczna, to cyfrowa forma recepty, która zastępuje tradycyjne dokumenty papierowe. W Polsce e-recepta została wprowadzona jako część szerszych działań mających na celu cyfryzację systemu opieki zdrowotnej, co pozwala na większą wygodę i efektywność zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego.
E-recepta - najważniejsze informacje
Kod i numer PESEL - te dane pozwolą na zrealizowane e-recepty w aptece. /ARKADIUSZ ZIOLEK /East News

E-recepta - najważniejsze informacje

Jak działa e-recepta w Polsce? 

E-recepta działa w następujący sposób: 

1. Lekarz przepisuje lek na receptę.

2. System generuje odpowiedni, czterocyfrowy kod, przypisany do konta pacjenta. Ten kod pojawia się automatycznie IKP, czyli Internetowym Koncie Pacjenta i może być przekazany pacjentowi na kilka sposobów: mailem, SMS-em lub lekarz może zapisać kod na kartce.

3. Sposób realizacji e-recepty różni się od korzystania z recepty papierowej i polega na podaniu farmaceucie wspomnianego numeru recepty oraz numeru PESEL pacjenta. Na podstawie tych danych farmaceuta wydaje lek. 

4. Dzięki połączeniu e-recepty z aplikacją mObywatel, realizacja jest jeszcze prostsza, bo farmaceuta może zeskanować wygenerowany kod QR z niezbędnymi danymi pacjenta i wydać odpowiedni lek. 
 
Oficjalne wdrożenie e-recepty w Polsce nastąpiło w styczniu 2020 roku. Od tego czasu e-recepty stały się standardem w przepisywaniu leków, co znacząco ułatwiło proces uzyskiwania leków przez pacjentów.

E-recepty są mniej podatne na błędy (np. nieczytelne pismo lekarza) oraz pozwalają na łatwe śledzenie historii leczenia pacjenta. Internetowe Konto Pacjenta umożliwia wgląd we wszystkie e-recepty wypisane pacjentowi (od czasu ich wprowadzenia) oraz sprawdzenie czy recepta została zrealizowana.

Temat E-recepta znajdziesz również w serwisie:

E-recepta - Wiadomości