Ile jest ważna e-recepta? Czas na wykupienie recepty jest ograniczony

Internetowe Konto Pacjenta, czyli IKP, daje nam dostęp do szeregu funkcjonalności związanych z ochroną zdrowia. Możemy tam nie tylko przeglądać historię leczenia, lecz również uzyskać dostęp do e-skierowań i e-recepty. Czas na wykupienie tych ostatnich jest odgórnie ustalony i koniecznie należy go przestrzegać. Ile mamy czasu na realizację recepty, w tym również tej cyfrowej?

E-recepta, czyli kod SMS lub QR

E-recepta jest elektronicznym dokumentem, dzięki któremu możemy dokonać zakupu środków i leków przepisanych przez lekarza. Realizacja e-recepty jest możliwa przy pomocy IKP (Internetowego Konta Pacjenta), jednak nie jest to wymagane.

Zależnie od tego, jaką opcję wybraliśmy w ustawieniach naszego konta, kod e-recepty przyjdzie do nas w wiadomości elektronicznej email lub jako SMS. W koncie IKP znajdziemy nie tylko czterocyfrowy kod umożliwiający zakup leków z recepty, lecz również kod QR. Sama procedura jest bardzo prosta - po otrzymaniu informacji z kodem wystarczy udać się do apteki i zakupić leki z recepty.

Reklama

Zalety e-recepty. Elektroniczny dokument wiele ułatwia

Korzyści płynące z e-recepty są liczne, a najważniejszą z nich jest wygoda. Nie musimy martwić się odpowiednim przechowywaniem kartki z informacjami na temat przepisanych leków, nie istnieje też ryzyko, że nazwa zostanie źle zapisana lub zinterpretowana. Oto korzyści wynikające z e-recepty:

  • Czytelność e-recepty
  • Możliwość realizacji w każdej z aptek
  • Brak konieczności proszenia o odpis - każdy lek można kupić w dowolnej aptece
  • Nie można jej zgubić - kod i informacje są przypisane do naszego IKP
  • E-recepta zawiera informacje o dawkowaniu
  • Dostęp do informacji o lekach swojego dziecka

Ile czasu na wykupienie recepty?

E-recepta, podobnie jak tradycyjna recepta, jest ważna przez 30 dni i to właśnie w tym czasie należy wykupić przepisane leki. Po tym czasie nie będzie możliwości skorzystania z recepty i kupna leków. Co ważne, nasz lekarz również będzie wiedzieć o braku zrealizowania przepisanej recepty.

Są jednak pewne wyjątki od tej reguły, a 30 dni ważności recepty tyczy się standardowych leków. Recepta na antybiotyk może być zrealizowana jedynie w ciągu 7 dni od daty zaznaczonej przez lekarza ("Data realizacji od:"), podczasy gdy recepta na preparaty immunologiczne będzie ważna przez 120 dni. To jednak nie koniec wyjątków.

Lekarz może wystawić e-receptę z terminem realizacji wynoszącym nawet 365 dni. Recepta ważna przez rok tyczy się głównie tych pacjentów, którzy chorują na choroby przewlekłe i są w potrzebue regularnego dokupowania leków, z których korzystają każdego dnia. Przykładem mogą być np. leki na alergię.

Co istotne, nawet w przypadku recepty na rok, pierwszą dawkę leku powinniśmy wykupić w ciągu 30 dni od daty wystawienia recepty. W innym wypadku farmaceuta obniży łączną dawkę z recepty proporcjonalnie do dni przekraczających wspomniany okres.

E-recepta i zakup leków na raty

Mając receptę na dłuższy okres nie musimy od razu kupować wszystkich leków (np. kilkunastu opakowań) jednorazowo. Zakup leków "na raty" jest możliwy - możemy regularnie dokupować pozostałe leki po tym, gdy poprzednie nam się skończyły.

Jest jednak pewien wymóg - raz rozpoczęta recepta musi być w dalszym ciągu realizowana w tej samej aptece. Jeżeli lekarz przepisał nam np. 5 opakowań danego leku, to po realizacji części recepty, reszta również musi zostać zrealizowana w tej samej aptece - od początku do końca.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: E-recepta | IKP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy