Aluminium - niebezpieczna trucizna
Organizm współczesnego człowieka jest narażony na zbyt częsty kontakt ze szkodliwymi związkami aluminium. Od dawna wiadomo, że pierwiastek ten jest metalem neurotoksycznym. Są liczne dowody na to, że skażenie organizmu jego związkami powoduje nie tylko chorobę Alzheimera, ale wiele chorób neurologicznych, w tym demencję, autyzm i chorobę Parkinsona.
Nowe badania, przeprowadzone w Uniwersytetu Keele w Wielkiej Brytanii, są w kwestii toksyczności aluminium przełomem. Naukowcy wykazali, że wysoki poziom tego metalu w mózgu prowadzi do choroby Alzheimera. Aluminium przenika bezpośrednio do centralnego układu nerwowego. Uszkadza tkanki mózgu i prowadzi do choroby zwyrodnieniowej, a także może pogorszyć pracę tarczycy oraz zwiększyć łamliwość kości. W przeciwieństwie do żelaza i miedzi, aluminium nie ma żadnej znanej funkcji biologicznej. We krwi jest przenoszone przez transferrynę, czyli proteinę, która przenosi także żelazo.
Gdzie znajduje się aluminium?
Podczas testów laboratoryjnych aluminium znaleziono w ogromnej liczbie produktów, od żywności i napojów począwszy, na produktach konsumenckich i lekach skończywszy. Metal ten lub jego związki obecny jest w lekach (środki przeciwbólowe, środki zobojętniające kwas, środki przeciw biegunce oraz dodatki typu stearynian magnezu), w szczepionkach, w kosmetykach (środki do pielęgnacji ciała, dezodoranty, antyperspiranty, filtry w kremach przeciwsłonecznych, szampony, pasty do zębów), w opakowaniach do żywności (w folii, puszkach, kartonach na soki oraz w garnkach z niego wykonanych). Osobną kategorię stanowią dodatki znajdujące się w samej żywności. Są to m.in: E 173 (aluminium - środek barwiący cukierki na kolor srebrny i dekoracje stosowane na wypiekach), E 541 (fosforan aluminiowo-sodowy - środek emulgujący dodawany do pieczywa i ciasta), E 554 (krzemian aluminiowo-sodowy - środek przeciwzbrylający stosowany w soli, cukrze, gumach do żucia), E 556 (krzemian aluminiowo-wapniowy - środek przeciwzbrylający, stosowany w gumach do żucia), E 559 (krzemian aluminiowy – uznany za nieszkodliwy).
Aluminium stosuje się podczas produkcji sera topionego i w niektórych metodach konserwowania. Także biała mąka jest dlatego biała, że podaje się ją procesowi wybielania, w którym znajdują się związki aluminium i potasu. Badania wykazały, że szczególnie skażone tym metalem są puszkowane konserwy warzywne i owocowe, zwłaszcza te o kwaśnym odczynie.
Wpływ temperatury na zawartość aluminium
Naprawdę zaskakujące jest jednak to, że jedna osoba podczas jednego posiłku może zjeść aż do 139,2 mg aluminium. Wszystko zależy od tego, jak żywność jest przygotowywana. Powszechną praktyką na świecie jest gotowanie, przygotowywanie i przetrzymywania żywności w opakowaniach z aluminium. Gdy aluminium jest zimne, jego przenikanie do żywności jest na poziomie minimalnym. Jednak gdy żywność przygotowywana jest w temperaturze ok. 150 stopni, przenikanie aluminium do żywności jest alarmujące. Badacze przebadali 5 różnych rodzajów mięsa - zostały one opakowane w folię aluminiową i przyrządzać je w piekarniku w temperaturach ponad 150 stopni. Odkryto, że poziom koncentracji aluminium wzrósł o 378 proc. w mięsie czerwonym, a w drobiu o 215 proc.
Jak usunąć aluminium z organizmu?
Świetnym sposobem na usunięcie aluminium w prosty sposób jest odkwaszenie organizmu, gdyż metale wtedy są mniej reakcyjne i wyrządzają znacznie mniej szkód. Silnie zasadowe surowe warzywa i owoce (seler, pietruszka, burak, jarmuż, ogórek, szpinak, jabłka) są jednocześnie detoksyfikujące i skutecznie wspomagają mechanizmy oczyszczania organizmu z metali ciężkich, w tym aluminium. Nieocenionym warzywem jest czosnek, który pomaga zwiększyć zdolności neutralizacyjne organizmu i zmobilizować go do usuwania aluminium w szybkim tempie. Codzienna szklanka soku z marchwi z dodatkiem cytryny potrafi zdziałać wiele dobrego w naszym organizmie. Wysokie dawki witaminy C usuwają nie tylko aluminium, także inne metale ciężkie, takie jak rtęć, kadm i ołów. Powszechnie stosowane zioła w celu odtrucia organizmu to żółty imbir, brunatnica oraz kolendra.
Pomocny może być także glon (alga) zwany chlorellą. Niedawne badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że chlorella usuwa aluminium m.in. z kości lepiej niż jakikolwiek inny znany czynnik odtruwający. Ściana komórkowa chlorelli zawiera sporopolleinę, jest to unikalna substancja, która wiąże metale nieodwracalnie, w ten sposób toksyny wydalane są z organizmu.