Antarktyda Zachodnia pęka od środka

Najnowsze badania potwierdzają, że lodowce szelfowe Antarktydy Zachodniej łamią się od wewnątrz. Czy rozpad Antarktydy właśnie się rozpoczął?

Czy to dowód na to, że defragmentacja Antarktydy już się zaczęła?
Czy to dowód na to, że defragmentacja Antarktydy już się zaczęła?NASA

W ubiegłym roku, fragment lodowca Pine Island o powierzchni 583 m2 odłączył się od pokrywy lodowej Antarktydy Zachodniej. Z uzyskanych właśnie zdjęć satelitarnych wynika, że to zdarzenie było spowodowane 32-kilometrowym pęknięciem śródlądowym. To wskazuje, że lodowiec faktycznie łamie się od środka, a nie na peryferiach, jak do tej pory podejrzewali naukowcy. Co najgorsze - uczeni spostrzegli symptomy formowania się kolejnych rozłamów.

Defragmentacja lodowców Antarktydy ma ogromne znaczenie dla nas wszystkich. Uczeni szacują, że fragment lodowca Pine Island o powierzchni 583 m2 spowoduje globalny wzrost poziomu mórz i oceanów od 3,5 do 10 mm w ciągu najbliższych 20 lat.

Najnowsze zdjęcia satelitarne wskazują, że czeka nas kolejny rozpad lodowców Antarktydy. Naukowcy przewidują, jak takie wydarzenia wpłyną na globalny poziom mórz i oceanów w przyszłości. Należy pamiętać, że ok. połowa ludności świata żyje w pobliżu wybrzeży.

"Teraz nie powinniśmy pytać 'czy' pokrywa lodowa Antarktydy Zachodniej się topi, tylko: kiedy to się stanie" - powiedział Ian Howat z Uniwersytetu Stanowego w Ohio.

Jak to się dzieje, że pęknięcia w lodowcach Antarktydy pojawiają się tak daleko od granicy z oceanem? Jest to spowodowane faktem, że ciepłe wody oceanu wsiąkają w szczeliny wewnątrz lodowca szelfowego, ogrzewając go od spodu. Z biegiem czasu ciepła woda wycina coraz więcej lodu, przedostając się przez szczeliny do wnętrza lądolodu.

Sytuacja na Antarktydzie robi się coraz bardziej dramatyczna
Sytuacja na Antarktydzie robi się coraz bardziej dramatyczna123RF/PICSEL

"Szczeliny zwykle tworzą się na peryferiach pokrywy lodowej, gdzie lód jest cienki i podlega ścinaniu. Jednak ostatnie zdarzenie w lodowcu Pine Island było pokłosiem rozłamu wewnątrz lodowca. To oznacza, że coś osłabia pokrywę lodową od środka. Prawdopodobnie to jest przyczyna ocieplania się oceanu" - stwierdził Howat.

Dzięki danym zebranym przez satelitę Landsat 8 zespół Howata odkrył, że wewnątrz lodowców szelfowych Antarktydy Zachodniej jest więcej pęknięć, które mogą doprowadzić do kolejnych rozłamów.

Wiele wskazuje na to, że topnienie Antarktydy Zachodniej jest nieuniknione, i że trzeba zacząć myśleć o wszystkich konsekwencjach  tego zdarzenia.

Nauka BEZ fikcji: Jak zimno może być na Ziemi?Video Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas