Bill Gates i Mark Zuckerberg na rzecz czystej energii

​Najbogatsi ludzie na świecie, z Billem Gatesem i Markiem Zuckerbergiem na czele, stworzyli koalicję na rzecz innowacji w zakresie czystej energii.

Breakthrough Energy Coalition to inicjatywa zrzeszająca najpotężniejsze osoby na świecie, która ma na celu zintensyfikowanie prac nad odnawialnymi źródłami energii. Do koalicji przyłączyło się 28 miliarderów z całego świata, m.in. Mark Zuckerberg (założyciel Facebooka), Jack Ma (szef Alibaba), Jeff Bezos (prezes Amazona), Richard Branson (szef m.in. Virgin Mobile) i Masayoshi Son (założyciel SoftBank).

Gates, który stoi na czele koalicji, wypowiedział się o potrzebie zwiększenia prywatnych i publicznych funduszy na uczynienie energii odnawialnej tańszą i wydajniejszą. Dzięki działalności Breakthrough Energy Coalition, poszczególnym firmom łatwiej będzie wprowadzać innowacje na rynek. Nie wiadomo jednak jakimi środkami będzie dysponować koalicja.

Warte podkreślenia jest, że prywatni inwestorzy chcą współpracować z przedstawicielami sektora publicznego. Porozumieli się z inicjatorami projektu Mission Innovation, który jest wspierany przez rządy kilkudziesięciu państw, m.in. Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Japonii czy Wielkiej Brytanii. Poszczególne kraje zobowiązały się do podwojenia swoich inwestycji w zakresie badań i rozwoju energetyki przez najbliższe 5 lat.

Należy podkreślić jednak, że Mission Innovation i Breakthrough Energy Coalition to dwa niezależne programy, które tylko maja współpracować tam, gdzie to możliwe.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czysta energia | energetyka | miliarderzy | Bill Gates
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama