Budzi się rosyjski wulkan

Rosyjski wulkan Bolszaja Udina, który uważano za wygasły, budzi się do życia.

Wulkan Bolszaja Udina budzi się do życia
Wulkan Bolszaja Udina budzi się do życia123RF/PICSEL

Naukowcy wskazali na kontynuację aktywności sejsmicznej poniżej stratowulkanu Bolszaja Udina. Wraz z wulkanem Małaja Udina wchodzi on w skład masywu wulkanicznego zlokalizowane w centralnej części Kamczatki. Do 2017 r. nie wykazano żadnej aktywności wulkanu i uznawano go za wygasły.Ivan Kolakow, rosyjski geofizyk, uważa, że naukowcy powinni zmienić status wulkanu na aktywny. Jego wypowiedź jest konsekwencją zarejestrowanych 2400 zdarzeń sejsmicznych w okresie od października 2017 r. do lutego 2019 r., w tym trzęsienia ziemi o sile 4,3 stopni w skali Richtera. Było to najsilniejsze trzęsienie zarejestrowane kiedykolwiek w tym obszarze. Warto dodać że w latach 1999-2017 odnotowano zaledwie 100 słabych zdarzeń sejsmicznych. Taka dysproporcja może potwierdzać, że wulkan budzi się do życia.W ubiegłym roku zespół Kolakowa utworzył cztery tymczasowe stacje monitorowania sejsmicznego, aby badać zdarzenia w okresie od maja do lipca 2018. Było ich łącznie 559. Dalsze badania wykazały, że aktywność sejsmiczna zachodzi na głębokościach większych niż 5 km poniżej powierzchni ziemi. To może skazywać na wtargnięcie magmy do podziemnych komór wulkanu.

Powstała nowa ścieżka magmy między strefą Tolud i wulkanem Bolszaja Udinamateriały prasowe

Zdarzenia te wydają się łączyć wulkan ze strefą Tolud, na południe od wulkanu, która zdaje się skrywać duże pokłady magmy w dolnej skorupie Ziemi. W tej strefie odnotowano ciągłą aktywność sejsmiczną na głębokościach od 10 do 20 km. Naukowcy twierdzą, że doprowadziło to do powstania nowej ścieżki magmy między strefą Tolud a Bolszaja Udina.

Według uczonych istnieje 50-procentowe prawdopodobieństwo erupcji. Nie wiadomo, jakie konsekwencje mogłoby mieć to zdarzenie.

Nauka BEZ fikcji: Wielkie niewiadome dyscyplin naukowychINTERIA.TVVideo Brothers
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas