Budzi się wulkan Cumbre Vieja na Wyspach Kanaryjskich

Wulkaniczny archipelag na Atlantyku, znany jako Wyspy Kanaryjskie, wiele razy sprawiał poważne problemy. Region ten jest aktywny sejsmicznie i duża erupcja wulkanu Cumbre Vieja, gdzie właśnie zarejestrowano roje trzęsień ziemi, może stanowić potencjalne zagrożenie tsunami dla wysp brytyjskich i dla wschodnich wybrzeży USA.

Wulkan Cumbre Vieja
Wulkan Cumbre ViejaNASA

Cumbre Vieja tworzył wielkie tsunami już w przeszłości. Ostatnie miało miejsce około osiem tysięcy lat temu. Według specjalistów, tsunami, które wtedy powstało miało kolosalną skalę. Zostało ono spowodowane wielkim podmorskim osuwiskiem. W efekcie powstawały ogromne fale o wysokości sięgającej dwudziestu metrów. Analizy radiowęglowe wykazały, że katastrofa wydarzyła się około 8150 lat temu i zdewastowała wybrzeża Islandii, Grenlandii, Norwegii, Wysp Owczych i Wielkiej Brytanii.

Najnowszy rój trzęsień ziemi w obrębie kaldery wulkanu Cumbre Vieja znajdującego się na wyspie La Palma, miał miejsce w sobotę, 7 października 2017 r. Ostatnia erupcja rozpoczęła się 26 października 1971 r. i zakończyła się 18 listopada tego roku osiągając maksymalnie siłę VEI 2.

Hiszpańscy naukowcy planują zwiększyć ilość automatycznych stacji sejsmicznych, aby zebrać dane, które mogą pomóc w szacowania ryzyka erupcji. Mimo, że większość z około 70 odnotowanych wstrząsów miała najwyżej  2,7 stopnia w skali Richtera.

Chociaż trzęsienia ziemi w obrębie Cumbre Vieja nie są czymś nadzwyczajnym, to obecne wzmożenie sejsmiczne jest uważane przez wulkanologów za coś nietypowego. Nigdy nie rejestrowano tam  podobnego roju trzęsień ziemi, który ma niską energię i jest bardzo głęboki. Różni się to od całej znanej dotychczas aktywności sejsmicznej w obrębie wulkanu.

Hiszpańscy wulkanolodzy z instytutu INVOLCAN nie ukrywają, że jakkolwiek roje trzęsień ziemi są raczej czymś normalnym dla aktywnych wulkanów, to jednak procesy takie nie występują zbyt często w obrębi e Cumbre Vieja i trzeba je traktować jako przepływy magmy, które mogą grozić nawet erupcją.

Zmianynaziemi.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas