Chiny wkrótce wystrzelą pierwszego kwantowego satelitę

Chiny planują wystrzelić na orbitę pierwszego na świecie kwantowego satelitę telekomunikacyjnego już w lipcu. Będzie to kolejny element nowatorskiego eksperymentu Quantum Experiments at Space Scale (QUESS).

Dzięki chińskiemu satelicie ma być możliwe zbadanie zjawiska splątania kwantowego. Jest to jedno z najbardziej zaskakujących zjawisk opisywanych przez mechanikę kwantową. Pojawia się ono między obiektami kwantowymi, które oddziałują ze sobą w specyficzny sposób.

Misja QUESS zakłada wyniesienie satelity na orbitę heliocentryczną na wysokość 600 km nad Ziemią. Obiekt znajdzie się na pokładzie rakiety Long March 2D startującej z Jiuquan Satellite Launch Center na pustyni Gobi. W projekt będzie zaangażowana także Wiedeńska Akademia Nauk.

Jeżeli zjawisko splątania kwantowego przez setki kilometrów jest rzeczywiście możliwe, to informacje kodowane mogą być teoretycznie na całym świecie. Kryptolodzy właśnie szyfrowanie kwantowe uznają za teoretycznie niemożliwe do złamania.

- Istnieje wiele wąskich gardeł w temacie bezpieczeństwa informacji. Sprawa Edwarda Snowdena pokazuje nam, że informacje w sieci są narażone na ryzyko monitorowania i ataku przez hakerów. Długoterminowym celem projektu QUESS jest zapewnienie ultrabezpiecznych przelewów internetowych dla każdego konsumenta na świecie - powiedział Jianwei Pan, jeden z autorów eksperymentu.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: satelita | fizyka kwantowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy