Coraz bliżej powstania syntetycznych bakterii

​Przełom w genetyce może doprowadzić do powstania biodegradowalnych tworzyw sztucznych. Rozwiązanie to może doprowadzić do powstania wielu nowych materiałów, w tym odpornych na bakterie i wirusy.

Coraz bliżej stworzenia syntetycznych organizmów
Coraz bliżej stworzenia syntetycznych organizmów123RF/PICSEL

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge stworzyli pierwsze komórki zdolne do tworzenia sztucznych polimerów z elementów nie występujących w przyrodzie, w oparciu o instrukcje zakodowane w ich genach. Badania te mogą doprowadzić do potencjalnej rewolucji w biologii, pozwalając na produkcję nowych leków i materiałów, takich jak biodegradowalne tworzywa sztuczne.

Uczeni przepisali kod genetyczny bakterii Syn61, tworząc tym samym nowy organizm, który rośnie jak bakterie E. coli, ale ma inne właściwości.- Bakterie te mogą stać się odnawialnymi i programowalnymi fabrykami produkującymi szeroką gamę nowych cząsteczek o nowatorskich właściwościach, co może przynieść korzyści dla biotechnologii i medycyny, w tym dla wytwarzania nowych leków - wyjaśnił Jason Chin, lider projektu z MRC Laboratory of Molecular Biology.Naukowcy zamierzają wykorzystać bakterie do odkrycia i stworzenia nowych syntetycznych polimerów, które mogą tworzyć nieznane wcześniej klasy materiałów i leków.- Będziemy również badać zastosowania tej technologii do opracowywania nowych polimerów, takich jak biodegradowalne tworzywa sztuczne, które mogą przyczynić się do rozwoju biogospodarki cyrkulacyjnej - wyjaśnił Chin.Uczeni zakodowali własne instrukcje w języku DNA, który jest tak stary jak życie na Ziemi. W metodzie wykorzystano grupy trzech biochemicznych "liter" - A, T, C i G - które mówią komórce, jaki aminokwas dodać do rosnącego łańcucha białkowego. Po raz pierwszy udało im się zaprogramować je tak, aby zbudować konkretne polimery ze sztucznych bloków budulcowych.

Najnowsze innowacje technologiczne francuskiej armiiAFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas