Curiosity rozpoczyna badania w obszarze Glenelg

Łazik Mars Science Laboratory dotarł do celu pośredniego swojej misji – obszaru Glenelg. Aktualnie trwa poszukiwanie odpowiedniej skały do wykonania odwiertu w tym obszarze.

Zdjęcie Glenelg wykonane przez Curiosity
Zdjęcie Glenelg wykonane przez CuriosityNASA

Trwa podróż łazika Mars Science Laboratory (MSL) "Curiosity" po dnie marsjańskiego krateru Gale. Łazik wylądował we wnętrzu Gale 6 sierpnia 2012 roku i przez kolejne kilkanaście dni wykonano pozytywne sprawdzenie wszystkich systemów pojazdu. Szesnastego dnia marsjańskiego wyprawy (Sol 16) MSL ruszył. W międzyczasie wyznaczono cel pośredni misji - obszar Glenelg, położony w odległości około 400 metrów od miejsca lądowania. Jest to bardzo ciekawe miejsce dla badań naukowych - w tym rejonie stykają się ze sobą trzy różne typy terenu.

We wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu MSL powoli poruszał się w kierunku Glenelg, z licznymi przystankami na pomiary naukowe. To właśnie dzięki nim MSL dokonał już pierwszych odkryć - wykryto ślady po dawnym marsjańskim strumieniu (koniec września) oraz potencjalne ślady związków organicznych (początek grudnia). Ponadto, dokonano pierwszych pomiarów atmosfery marsjańskiej (początek listopada).

Około ósmego grudnia MSL (Sol 120) dotarł do obszaru Glenelg. Cztery dni później łazik zaczął zjeżdżać do płytkiego wgłębienia, nazwanego Yellowknife Bay. Przez kolejne dni MSL poruszał się po tym obszarze, poszukując odpowiedniej skały do wykonania wiercenia.

Naukowcy chcą zbadać każdy z trzech typów terenu w Glenelg. Jest dość pewne, że przynajmniej jego część została ukształtowana przez wodę - nie wiadomo jednak kiedy to nastąpiło. Nie wiadomo także, czy woda była ostatnim czynnikiem mającym wpływ na jego charakter. Dlatego też pomiary w Glenelg powinny przynieść wiele informacji na temat przeszłych warunków panujących we wnętrzu krateru Gale.

Koniec roku 2012 to czas ograniczonych prac łazika MSL, z uwagi na okres świąteczno-noworoczny. Wyboru skały do wiercenia można się spodziewać na początku 2013 roku.

Łazik prawdopodobnie pozostanie w okolicach Glenelg przez kilka tygodni. Następnie skieruje się do góry Mt Sharp, która jest głównym celem tej wyprawy.

Od momentu lądowania łazik wykonał już około 30 tysięcy zdjęć i przejechał około 700 metrów.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas