Dwa nowe jeziora pod lodami Antarktydy

​Pod Antarktydą odkryto ukryty system jezior, które kurczą się i rosną. Jak się one tam znalazły?

Pod lodowcem szelfowym Amery'ego skrywają się jeziora
Pod lodowcem szelfowym Amery'ego skrywają się jezioramateriały prasowe

Jeziora podlodowcowe są częścią rozległej sieci ciągle zmieniających się zbiorników wodnych ukrytych 2-4 km pod lodem na najbardziej wysuniętym na południe kontynencie. Wypełniają się i opróżniają naprzemiennie w tajemniczych cyklach, które mogą wpływać na szybkość przesuwania się pokrywy lodowej oraz na to, jak i gdzie woda z topnienia dociera do Oceanu Południowego. To z kolei może zmieniać prądy w Oceanie Południowym i potencjalnie wpływać na cyrkulację oceaniczną na całym świecie.

- Nie mówimy tylko o pokrywie lodowej. Mówimy o systemie wodnym, który jest połączony z całym systemem ziemskim - powiedział Matthew Siegfried, geofizyk z Colorado School of Mines, główny autor badania.

Jeziora są na dnie pokrywy lodowej, gdzie lód spotyka się ze skalistym kontynentem antarktycznym. W przeciwieństwie do Grenlandii, gdzie woda roztopowa spływa z powierzchni lodu przez szczeliny i otwory zwane mulinami, jeziora Antarktydy tworzą się pod lodem, prawdopodobnie w wyniku ciśnienia, tarcia i być może ciepła geotermalnego. 

Ten system wodny był w dużej mierze niewidoczny do czasu pojawienia się misji NASA ICESat w 2003 roku. Satelita ICESat użył laserów do precyzyjnego pomiaru grubości antarktycznego lodu. W 2007 roku Helen Amanda Fricker, glacjolog ze Scripps Institution of Oceanography, połączyła zmiany wysokości mierzone przez ICESat z dynamiką jezior głęboko pod powierzchnią lodu. Gdy jeziora opróżniają się i wypełniają, lód powyżej podnosi się i opada, dając wskazówki co do tego, co dzieje się poniżej.

Przełomowe odkrycie Fricker otworzyło możliwość śledzenia systemu jezior w czasie rzeczywistym. ICESat zbierał jednak dane tylko przez sześć lat. Jego odpowiednik z Europejskiej Agencji Kosmicznej, CryoSat-2, zbierał podobne dane począwszy od 2010 roku, ale na szerszym obszarze i z mniejszą precyzją. We wrześniu 2018 roku NASA wystrzeliła nowego satelitę, ICESat-2, który zbiera jak dotąd dane o najwyższej precyzji. 

W nowym badaniu, Siegfried i Fricker połączyli dane z ICESat, CryoSat-2 i ICESat-2, aby prześledzić zmiany w systemie jezior subglacjalnych od października 2003 do lipca 2020 roku. Skoncentrowali się na trzech obszarach o dobrym pokryciu satelitarnym i znanych aktywnych jeziorach: granicy między strumieniami lodowymi Mercer i Whillans w Antarktyce Zachodniej; dolnym strumieniu lodowym MacAyeal, również w Antarktyce Zachodniej; oraz górnym lodowcu Academy w Antarktyce Wschodniej. 

Na granicy Mercer i Whillans badacze znaleźli dwa nowe jeziora, które nazwali Lower Conway Subglacial Lake i Lower Mercer Subglacial Lake. Odkryli również, że to, co uważano za jedno jezioro pod strumieniem lodowym MacAyeal, w rzeczywistości było dwoma. 

Jeziora poniżej granicy strumieni lodowych Mercer i Whillans przechodzą obecnie trzeci okres osuszania w ciągu 17 lat - w międzyczasie wszystkie jeziora poniżej strumienia lodowego MacAyeal podążały za swoimi własnymi wzorcami odwadniania i wypełniania. Najniżej położone jezioro przeszło przez cztery zdarzenia napełniania i opróżniania w okresie badań, przy czym każde z nich trwało tylko około roku. Drugie jezioro opróżniło się w latach 2014-2015 i obecnie ponownie się napełnia, podczas gdy trzecie jezioro opróżniło się tylko nieznacznie w latach 2016-2017. Tymczasem jeziora pod lodowcem Academy osuszyły się w latach 2009-2018. 

Wszystkie te zmiany stanowią elementy układanki w zrozumieniu przez naukowców prędkości i kierunku przepływu lądolodu Antarktydy. Już teraz badacze znajdują powiązania między jeziorami pod lodem a oceanem - w styczniu badanie, którego współautorem była Fricker, wykazało, że drenaż jednego jeziora na lodowcu szelfowym Amery w Antarktyce Wschodniej spłukał aż 750 miliardów litrów do oceanu w ciągu zaledwie trzech dni.

Powrót z kosmosu. Sojuz wraca na ZiemięAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas