Dwa nowe materiały magnetyczne
Naukowcy stworzyli dwa nowe materiały o właściwościach magnetycznych. Dzięki nowo opracowanym materiałom magnetycznym możliwe będzie stworzenie precyzyjnych magnesów, które mogą znaleźć zastosowanie choćby w świecie elektroniki. Używając modelowania komputerowego, naukowcy szybko wyeliminowali 236 115 potencjalnie obiecujących materiałów, skracając listę związków do zaledwie 14.
- Przewidywanie magnesów jest niezwykle trudnym zadaniem, a odkrycie nowych materiałów jest bardzo rzadkie - powiedział Stefano Curtarolo z Uniwersytetu Duke'a.
Zaledwie 5 proc. znanych związków nieorganicznych wykazuje choćby szczątkowe właściwości magnetyczne. Naukowcy coraz częściej opracowują nowe substancje w laboratoriach. Najnowsze badania skupiły się na rodzinie materiałów o nazwie stopów Heuslera, składających się z trzech różnych elementów ułożonych w jednej z trzech struktur przestrzennych. Łącznie jest 236 115 możliwych konfiguracji.
Korzystając z modeli komputerowych potencjalnych prototypów, w których wzięto pod uwagę m.in. interakcje zachodzące między atomami i energię potrzebną do oddziaływań magnetycznych, szybko skrócono tę listę do 14 pozycji. Spośród nich dwa już zostały wytworzone.
W przypadku pierwszego nowego materiału - Co2MnTi -składającego się z kobaltu, manganu i tytanu, naukowcy byli w stanie dokładnie przewidzieć jego właściwości magnetyczne, w tym temperaturę Curie (temperaturę, w której substancja traci swój magnetyzm). Ta wynosi 938 K, bardzo blisko przewidywanych 940 K, co czyni ten materiał potencjalnie użytecznym w wielu zastosowaniach komercyjnych.
Drugi materiał magnetyczny - Mn2PtPd - składający się z manganu, platyny i palladu - okazał się antyferromagnesem, w którym elektrony są równomiernie ułożone. Oznacza to, że materiał ten nie ma własnego wewnętrznego momentu magnetycznego, ale jego elektrony reagują na zewnętrzne pole magnetyczne. Materiał ten może znaleźć zastosowanie w dyskach twardych, pamięci RAM czy urządzeniach do wykrywania pola magnetycznego.
Już wkrótce możemy znaleźć te materiały przyszłości w stosowanych na co dzień produktach, nawet nie będąc tego świadomym.