Dziura ozonowa najmniejsza od 30 lat

Dziura ozonowa, czyli powszechnie znany symbol zanieczyszczania środowiska przez ludzi, jest najmniejsza od prawie 30 lat.

Dziura ozonowa jest mniejsza niż rok temu
Dziura ozonowa jest mniejsza niż rok temumateriały prasowe

NASA i NOAA ogłosiły, że dziura ozonowa zmierzona 11 września rozmiarami przypomina stan z 1988 r. Dziura ozonowa jest 2,5 razy większa od terytorium Stanów Zjednoczonych i liczy 19,6 mln km2. To o 3,3 mln km2 mniej niż w 2016 r. o tej samej porze.

Naukowcy uspokajają. Ich zdaniem mniejszy zasięg dziury ozonowej wynika z naturalnej zmienności i nie jest pierwszym symptomem gojenia się atmosferycznych ran. Mniejsza dziura ozonowa jest także związana z ciepłymi i niestabilnymi warunkami klimatycznymi panującymi w stratosferze Antarktydy, a także wyższymi średnimi temperaturami na świecie.

Warstwa ozonowa to obszar stratosfery ziemskiej, który zawiera stosunkowo wysokie stężenie ozonu (O3). Dziura w tej warstwie oficjalnie została zauważona przez NASA w 1985 r. Za głównych winowajców rozrostu dziury ozonowej uznaje się chlorofluorowęglowodory (HCFC), czyli związki syntetyczne używane kiedyś w lodówkach, klimatyzatorach, aerozolach i rozpuszczalnikach. Kiedy HCFC docierają do górnych warstw atmosfery, rozpadają się z powodu promieniowania UV, przy jednoczesnym uwolnieniu chloru. Chlor reaguje z atomami tlenu w ozonie i je rozkłada.

Warstwa ozonowa pomaga absorbować/pochłaniać do 99 proc. promieniowania UV docierającego ze Słońca. Panują powszechne obawy, że dziura ozonowa może prowadzić do wzrostu zachorowalności na raka skóry, uszkodzenia plonów i innych problemów środowiskowych.

Naukowcy przewidują, że jeżeli nic się nie pogorszy, to dziura ozonowa powróci do poziomu z lat 80. ubiegłego wieku w okolicach 2070 r.

Dziura ozonowa się zmniejsza?
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas