Grafen zrewolucjonizuje elektrownie wodne?

Elektrownie wodne są najintensywniej wykorzystywanym źródłem energii odnawialnej. Wciąż jest to technologia dość droga i wcale nieobojętna dla środowiska, ale wiele wskazuje na to, że grafen już wkrótce może przynieść prawdziwą rewolucję w tej dziedzinie.

Zespół naukowców z Instytutu Nanotechnologii z Nanjing University of Aeronautics and Astronautics przeprowadził prosty eksperyment, który udowodnił, że kropla słonej wody naniesiona i poruszana na niewielkim pasku grafenu generuje różnicę napięcia. Produkowany w ten sposób prąd jest tym większy, im szybciej porusza się kroplą po grafenie. Efekt można wzmocnić używając kilku kropli.

Naukowcy twierdzą, że zaobserwowane zjawisko można przenieść na znacznie większa skalę. Eksperyment z kroplą płynnego chlorku miedzi spływającą pod wpływem grawitacji po płytce grafenu wygenerował napięcie 30 mV. To odkrycie, które umożliwi nie tylko budowę elektrowni wodnych nowej generacji, ale w mniejszej skali może posłużyć do zasilania urządzeń mobilnych.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grafen | Elektrownia wodna | Energia odnawialna | energetyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama