"Heweliusz" poleci najwcześniej w lipcu

Polski satelita "Heweliusz" trafi na orbitę dopiero w lipcu 2014 roku, ale i ta data nie jest ostateczna, zastrzega CBK PAN.

W połowie marca CBK PAN podały, że start drugiego polskiego satelity BRITE-PL "Heweliusz" opóźni się aż do lipca. Z powodu nieudanego startu chińskiej rakiety nośnej Chang Zheng 4B z satelitą CBERS-3, który miał miejsce 9 grudnia 2013 roku, wiadomo było, że planowany na 29 grudnia start zostanie opóźniony. To normalna procedura w kampaniach startowych rakiet kosmicznych. Starty takich samych lub podobnych rakiet zawiesza się do czasu ustalenia dokładnych przyczyn awarii. 

Początkowo China Great Wall Industry Corporation, państwowa chińska firma obsługująca zagraniczne ładunki na rakietach Długi Marsz, podała, że start zostanie odłożony na I kwartał 2014 roku. Z najnowszych informacji wynika, że drugi BRITE-PL trafi na orbitę jednak dopiero w lipcu. Jak powiedział Tomasz Zawistowski z CBK PAN serwisowi Crazy Nauka, "dokładna data jest jeszcze ustalana ze stroną chińską".
 
"Heweliusz" i "Lem" to dwa niemal bliźniacze nanosatelity stanowiące polski wkład w międzynarodową (austriacko-kanadyjsko-polską) konstelację satelitów BRIght Target Explorer. Zadaniem konstelacji jest wykonywanie pomiarów jasności 286 wybranych gwiazd, co pozwoli lepiej poznać ich budowę wewnętrzną. Pomiary będą wykonywane jednymi z najmniejszych na świecie teleskopów.
 
Cechą charakterystyczną Heweliusza jest dodatkowa osłona przeciwradiacyjna teleskopu. Satelita posiada też miniwysięgnik z przyrządem do badania plazmy. "Heweliusz" trafi na orbitę synchroniczną ze Słońcem, na wysokość 800 km. 

Reklama

Źródło informacji

Kosmonauta
Dowiedz się więcej na temat: Lem | heweliusz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy