Ile wynosi przepustowość najszybszego światłowodu na świecie?
Na Uniwersytecie w Southampton trwają testy przewodu o kosmicznych przepustowościach.
Kable optyczne wykonane są najczęściej z włókien szklanych i dzięki ich zastosowaniu można osiągnąć bardzo wysokie prędkości przesyłu danych - do 100 Gb/s. Są także szybsze systemy, które zapewniają transfer rzędu kilku Tb/s. Pamiętajmy, że dane nie płyną światłowodami z prędkością światła. Straty są na tyle duże, że nie możemy mówić o tak błyskawicznym transferze informacji.
Naukowcy z University of Southampton zbliżyli się jednak do momentu, w którym będziemy mogli powiedzieć, że dane wędrują po kablu niczym fotony przez próżnię (a dokładnie mówiąc, z 99,7% tej prędkości). Przewód optyczny opracowany w Anglii oferuje transfer rzędu 10 Tb/s. Słownie - dziesięciu terabitów na sekundę.
Jest to prawie 1000 razy szybciej niż najlepsze tego typu jednomodowe medium na rynku (lub 100 razy szybciej przy rozwiązaniach wielomodowych). W jaki sposób osiągnięto tak zawrotną szybkość? Opracowano sposób, by jak najskuteczniej ograniczyć straty, zwłaszcza podczas pokonywania zakrętów (światło odbija się wtedy wielokrotnie i “wytraca" na prędkości).
Wnętrze przewodu jest wydrążone i wypełnione powietrzem. Dzięki wykorzystaniu tego rozwiązania ograniczono stratność do 3,5 dB/km.
Oczywiście te i inne światłowody nieprędko zawitają do naszych domów.
Mariusz Kamińskigadzetomania.pl