Jeż - łazik kosmiczny nowej generacji

Naukowcy z MIT i NASA Jet Propulsion Laboratory opracowali nową generację kosmicznych łazików. W przyszłości mogą one polecieć na Phobosa – jeden z księżyców Marsa.

Surveyor Phobos to zupełnie nowa koncepcja. Obejmuje niewielki statek matkę, który z orbity badanego księżyca zrzuci na jego powierzchnię kilka łazików - tzw. Jeży. Nazwa nie jest przypadkowa. Nowy typ urządzeń wygląda jak kula z kolcami i w ogóle nie przypomina klasycznych konstrukcji, np. łazika Curiosity.

Jeż składa się z trzech płyt, a każda z nich może się obrać w trzech osiach. Poruszanie po powierzchni ciał niebieskich ułatwią kolce, dzięki którym łazik nie powinien utknąć w miękkim podłożu. Pokonywanie trudniejszych przeszkód będzie możliwe dzięki skokom. Te okażą się szczególnie pomocne na Phobosie, gdzie siła grawitacji jest 1000 razy słabsza niż na Marsie.

Reklama

Na pokładzie nie zabraknie wszelkiej maści czujników i innych urządzeń pomiarowych. Zespół naukowców przygotował już kilka prototypów. Wkrótce powinny one przejść pierwsze testy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: łazik | Mars | MIT | NASA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama