Linie śniegu przyśpieszają formowanie układów planetarnych
Naukowcy z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics wykonali zdjęcie linii śniegu – pierwsze w historii badań kosmosu. Znajduje się ona w bardzo młodym układzie, oddalonym od Ziemi o 175 lat świetlnych.
Linie śniegu można znaleźć wokół młodych gwiazd - w odległych i chłodnych rejonach otaczających je dysków, z których ostatecznie tworzą się cale układy planetarne.
W zależności od odległości od słońca śnieg może tworzyć się z różnych cząsteczek - dwutlenku węgla, metanu czy tlenku węgla . Odgrywa przy tym bardzo ważną rolę w formowaniu układu planetarnego.
Zauważona przez naukowców linia śniegu znajduje się wokół młodej gwiazdy o nazwie TW Hydrae. Badacze są zdania, że ten rodzący się układ planetarny ma wiele wspólnych cech z Układem Słonecznym, kiedy ten miał zaledwie kilka milionów lat.
- ALMA dał nam pierwszy prawdziwy obraz linii śniegu wokół młodej gwiazdy, co jest niezwykle ekscytujące, ponieważ wiele mówi o bardzo wczesnym okresie w historii Układu Słonecznego - powiedział Chunhua "Charlie" Qi z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.
Linie śniegu tworzą się w konkretnym i wąskim rejonie dysku. Powyżej i poniżej tego rejonu promieniowanie gwiazdy utrzymuje wysoką temperaturę gazów, co zapobiega powstawaniu lodu. Linie te sprawiają, że materia zawarta w dysku staje się "lepka", co ułatwia łączenie i przyspiesza formowanie planet. Ponieważ istnieje wiele linii śniegu, każda z nich może być związana z powstawaniem określonych typów planet.
Jeśli weźmiemy pod uwagę nasz układ, to linia śniegu powstałego z wody odpowiadałaby orbicie Jowisza, a uformowana z tlenku węgla - orbicie Plutona.
Dla badaczy szczególnie interesujący jest zamarznięty tlenek węgla - związek niezbędny do tworzenia metanolu, czyli budulca bardziej złożonych cząstek organicznych bez których nie mogłoby powstać życie.