Ludzie będą masowo tracić pracę na rzecz robotów

Ludzkość powinna przygotować się na radykalne zmiany, które nastąpią za sprawą automatyzacji. Roboty stają się coraz lepsze i potrafią już konkurować z człowiekiem na wielu stanowiskach. Z dotychczasowych analiz wynika, że wiele osób straci pracę w najbliższej przyszłości w wyniku robotyzacji.

Uczeni z Uniwersytetu w Oksfordzie przewidują, że w ciągu 10-20 lat roboty nowej generacji mogą dosłownie odebrać człowiekowi pracę na wielu stanowiskach, w wyniku czego zniknie około 700 zawodów. W Stanach Zjednoczonych pracę straci nawet 50 proc. osób. W Niemczech wskaźnik ten jest jeszcze wyższy. Opublikowany w zeszłym miesiącu raport wskazuje, że niemieckie społeczeństwo musi przygotować się na radykalne zmiany - prawie 60 proc. mieszkańców tego kraju (18 milionów pracowników) straci swoją pracę na rzecz maszyn i inteligentnych oprogramowań.
 
Raport przygotowany przez Australijski Komitet ds. Rozwoju Ekonomicznego również jest dość niepokojący. Wynika z niego, że nawet 40 proc. zawodów w Australii (w niektórych regionach nawet 60 proc.) może po prostu zniknąć w ciągu 10-15 lat. Inteligentne roboty mogą pracować na stanowiskach takich jak pielęgniarstwo czy chirurgia. Maszyny mogłyby nawet prowadzić samochody i opiekować się starszymi ludźmi.
 
Rozwój inteligentnych maszyn powoduje, że człowiek już dziś musi poważnie zastanowić się nad swoją przyszłością. Jeśli typowe zawody wymagające siły fizycznej zostaną oblężone przez roboty, trzeba będzie wykorzystywać największe zalety człowieka aby maszyny nie pozbawiły nas pracy. Chodzi oczywiście o siłę naszego umysłu, wyobraźnię i twórcze myślenie.

Reklama

Zmianynaziemi.pl
Dowiedz się więcej na temat: Roboty | cyberwojna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy