Maszyna, która odczyta twoje myśli

Naukowcy są coraz bliżej odczytania ludzkich myśli. Niedawno naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Bekeley stworzy maszynę, która potrafi odczytywać ludzkie myśli na głos.

Zasada działania jest stosunkowo prosta. Najpierw uczeni dokładnie przeskanowali ludzki mózg podczas słuchania mowy. Przeanalizowano, które słowa i dźwięki aktywują poszczególne neurony. Dzięki temu da się zmaterializować nasz wewnętrzny głos, którego używamy do czytania książki czy pisania tekstu, bez wypowiadania słów na głos.

Następnie zbudowano specjalny dekoder wyposażony w algorytm dopasowywany indywidualnie do konkretnej osoby. Wymagane jest przeczytanie fragmentu tekstu, w trakcie którego jest mierzona aktywnośc neuronalna. Następnie tworzona jest wizualizacja fal dźwiękowych pasujących do konkretnych neuronów, dzięki czemu maszyna jest w stanie czytać nasze myśli na głos.

Innowacyjna technologia jeszcze raczkuje, ale już za kilka lat mają powstać pierwsze maszyny, które będą w stanie czytać nasze myśli. Rozwiązanie to może przydać się szczególnie osobom sparaliżowanym lub takim, które z jakichś powodów straciły możliwość artykulacji.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: telepatia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy