Mikrokratownica - najlżejszy metal na świecie

Naukowcom z HRL Laboratories – ośrodka należącego do General Motors i Boeinga – udało się otrzymać najlżejszy metal na świecie. Do czego zostanie wykorzystany?

Takie materiały to przyszłość wielu gałęzi przemysłu. Fot. HRL LABORATORIES
Takie materiały to przyszłość wielu gałęzi przemysłu. Fot. HRL LABORATORIESmateriały prasowe

Ptaki mogą latać dzięki licznym cechom anatomicznym, morfologicznym i fizjologicznym, które wykształciły się na drodze ewolucji. Jedną z nich są pneumatyczne, czyli zawierające puste przestrzenie kości. Nic dziwnego, że inżynieria materiałowa podpatruje naturę i stara się czerpać z niej jak najwięcej.

Doskonałym przykładem są naukowcy z HRL Laboratories i ich rewolucyjny materiał - "mikrokratownica". W toku badań okazało się, że jest ona lżejsza od niemalże każdego znanego nam materiału - powyższe zdjęcie pokazuje, że bez trudu utrzyma się na dmuchawcu, bez uszkadzania jego delikatnej struktury. Mało tego, wykazuje przy tym niezwykłą wytrzymałość mechaniczną. Materiał może utrzymać poważne obciążenie, a następnie wrócić do pierwotnej postaci.

Podobnych wynalazków nie brakuje. Warto wspomnieć o aerożelu, węglowych nanorurkach, aerożelach krzemowych czy piankach metalicznych i polimerowych. Wszystkie jednak mają tę samą "wadę" - brakuje im sztywności, wytrzymałości, przewodności i zdolności do pochłaniania energii materiałów cięższych. Mikrokratownica ma to wszystko, a kluczem do sukcesu okazały się puste w środku rurki, które naukowcy otrzymali w procesie naświetlania promieniowaniem UV światłoczułej substancji. Na powstałą w ten sposób siatkę napylili nikiel i fosfor, a następnie wytrawili.

Zalety niezwykle lekkiego i wytrzymałego materiału chwalą przedstawiciele koncernu lotniczo-zbrojeniowego Boeing, który jest jednym z właścicieli HRL Laboratories. Niewykluczone, że mikrokratownica okaże się ważnym elementem konstrukcyjnym przyszłych generacji samolotów pasażerskich.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas