Nanostruktury - szansa na lekkie i superwytrzymałe tworzywa

Naukowcy z MIT udowodnili, że bardzo wytrzymałe struktury nie muszą składać się z materiałów powszechnie uznawanych za „twarde”. Liczy się ich budowa, oczywiście w skali nano.

Kamizelki kuloodporne składają się z wkładu balistycznego i płytek zewnętrznych. Pierwszy tworzą różne włókna polimerowe, a wspomniane płytki to najczęściej stal, tytan lub materiały ceramiczne. Wszystko to sprawa, że pancerny ubiór może być stosunkowo ciężki i masywny. Idealnym rozwiązaniem byłby materiał bardzo lekki, wytrzymały i elastyczny - a takie właściwości mają struktury wykonane w skali nano, które udało się otrzymać naukowcom z MIT.

Chodzi o tworzywo składające się z naprzemiennych warstw gumy i szkła. Pierwsza zapewnia mu elastyczność, a druga wytrzymałość. Grubość każdej z nich nie przekracza kilku nanometrów. Tak przygotowany materiał poddano testom na wytrzymałość. Okazało się, że doskonale poradził sobie z wytraceniem energii rozpędzonej szklanej kulki. I co szczególnie istotne - jej średnica była kilkaset razy większa od grubości testowanego materiału. A to oznacza, że podobny rezultat można otrzymać przenosząc eksperyment do świata w skali makro, czyli symulacji uderzenia prawdziwego pocisku.

Reklama

W skali nano wszystko działa inaczej, a cząsteczki nabierają nietypowych właściwości. Właśnie dlatego tak bardzo interesują się nim naukowcy. Kluczem do sukcesu są jednak obserwacje zmian zachodzących wewnątrz takich struktur. To one umożliwią dopracowanie przyszłych superwytrzymałych tworzyw.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nanocząsteczki | nanotechnologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy