NASA opracowuje międzygalaktyczny GPS

NASA pracuje nad międzygalaktyczną nawigacją. W przyszłości skorzystają z niej statki udające się w daleką podróż – nawet poza granice Układu Słonecznego.

Element urządzenia do zbierania promieniowania X.  Fot. Pat Izzo
Element urządzenia do zbierania promieniowania X. Fot. Pat IzzoNASA

Statki kosmiczne określają swoje położenie na podstawie sygnałów radiowych wysyłanych z Ziemi. Jednak im dalej od naszej planety, tym informacje są mniej dokładne. Nic dziwnego, że NASA poszukuje lepszego rozwiązania.

Z pomocą przyjdą gwiazdy neutronowe, które powstają po wybuchu supernowej lub zapadnięcia się białego karła. Materia tworząca te obiekty jest tak gęsta, że ich średnica wynosi zaledwie 10-15 km, a masa stanowi 1,4 do 2,5 mas Słońca. Wyliczono, że łyżeczka materii gwiazdy neutronowej ważyłaby na Ziemi 6 mld dot.

Jednak w kontekście międzygalaktycznej nawigacji najważniejsze są emitowane przez nie promienie światła w trakcie ruchu wirowego. Ruch ten jest niezwykle regularny, wiec aparatura pokładowa statku może je rejestrować i dokładnie określać położenie.

Nowy system zostanie przetestowany w 2017 roku na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach przedsięwzięcia o nazwie Station Explorer for X-ray Timing lub Navigation Technology (NICER/SEXTANT).

Urządzenie opracowane przez NASA pomoże astronomom również w lepszym poznaniu gwiazd neutronowych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas