NASA opracowuje międzygalaktyczny GPS
NASA pracuje nad międzygalaktyczną nawigacją. W przyszłości skorzystają z niej statki udające się w daleką podróż – nawet poza granice Układu Słonecznego.
Statki kosmiczne określają swoje położenie na podstawie sygnałów radiowych wysyłanych z Ziemi. Jednak im dalej od naszej planety, tym informacje są mniej dokładne. Nic dziwnego, że NASA poszukuje lepszego rozwiązania.
Z pomocą przyjdą gwiazdy neutronowe, które powstają po wybuchu supernowej lub zapadnięcia się białego karła. Materia tworząca te obiekty jest tak gęsta, że ich średnica wynosi zaledwie 10-15 km, a masa stanowi 1,4 do 2,5 mas Słońca. Wyliczono, że łyżeczka materii gwiazdy neutronowej ważyłaby na Ziemi 6 mld dot.
Jednak w kontekście międzygalaktycznej nawigacji najważniejsze są emitowane przez nie promienie światła w trakcie ruchu wirowego. Ruch ten jest niezwykle regularny, wiec aparatura pokładowa statku może je rejestrować i dokładnie określać położenie.
Nowy system zostanie przetestowany w 2017 roku na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach przedsięwzięcia o nazwie Station Explorer for X-ray Timing lub Navigation Technology (NICER/SEXTANT).
Urządzenie opracowane przez NASA pomoże astronomom również w lepszym poznaniu gwiazd neutronowych.