NASA poinformuje kiedy ISS przeleci nad waszymi głowami

Na kilka godzin przed tym, jak nad waszymi głowami będzie przelatywać Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), NASA wyśle wam SMS-a lub e-mail ze stosownym przypomnieniem.

Odnaleźć ISS na nocnym niebie jest niezwykle łatwo - zaraz po Słońcu i Księżycu jest to najjaśniejszy obiekt na nieboskłonie. Na znajdującym się na wysokości ponad 320 km nad powierzchnią naszej planety kosmicznym laboratorium, od 12 lat nieustannie mieszkają ludzie. Z okazji tej rocznicy powstała usługa "Spot the Station", która umożliwia dokładne namierzenie ISS i odnotowanie kiedy stacja akurat przemieszcza się nad naszymi głowami.

Usługa "Spot the Station" jest dostępna dla każdego, kto ma skrzynkę e-mail lub telefon komórkowy. Kilka razy w tygodniu obsługa Centrum Lotów Kosmicznych w Houston sprawdza jakie są możliwości zobaczenia ISS z 4600 różnych miejsc na Ziemi. Jeżeli na liście nie ma konkretnego miasta interesującego daną osobę, system podpowie to znajdujące się najbliżej.

Przedstawiciele NASA zapewniają, że będą informować tylko o naprawdę dobrych okazjach obserwacji ISS, czyli takich, w których znajduje się ona na wysokości co najmniej 40 stopni i kiedy jej położenie nie ulega zmianom przez dłuższy czas. Wszystko zależy od orbity, ale informacje o przelatującej ISS nie pojawią się częściej niż dwa razy w tygodniu, ale nie rzadziej niż raz na miesiąc.

Reklama

Do usługi "Spot the Station" można zapisać się tutaj

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy