NASA pracuje nad egzoszkieletem dla astronautów

NASA ogłosiła, że pracuje nad egzoszkieletem X1, który miałby pomóc astronautom w zachowaniu siły mięśni w niskiej grawitacji oraz pomagać w poruszaniu się osobom dotkniętym paraliżem kończyn dolnych.

W kosmosie egzoszkielet ma zapewniać stały opór, dzięki czemu będzie można zapobiec zanikaniu mięśni astronautów, które nie muszą pracować by utrzymać pionową postawę ciała. Egzoszkielet nałożony na skafander kosmiczny ma też dawać astronautom dodatkową siłę potrzebną podczas wykonywania napraw w otwartej przestrzeni lub możliwego pobytu na ciałach niebieskich o niższej grawitacji.

Natomiast po wylądowaniu na powierzchni Ziemi X1 może pomagać w nieuniknionej po dłuższym przebywaniu w kosmosie rehabilitacji astronautów, jak również osób, które mają problemy z poruszaniem się.

Aktualnie X1 pozwala na 10 płaszczyzn ruchu, ale w przyszłości naukowcy planują zainstalować dodatkowe "stawy" w "kolanach" i "biodrach" egzoszkieletu. Na chwilę obecną naukowcy skupiają się nad sprawdzaniem poprawności założeń projektu oraz rozwojem technologii. NASA nie zdradza kiedy ich urządzenie będzie gotowe.

Egzoszkielet X1 od NASA:

Reklama

Źródło informacji

gizmodo.pl
Dowiedz się więcej na temat: astronauta | NASA | Kosmos | astronomowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy