WREX - drukowany egzoszkielet dla niepełnosprawnych

Technologia druku 3D zdaje się mieć nieograniczone zastosowania. Wykorzystywano ją już do tworzenia funkcjonalnej broni palnej, leków, kości, a teraz dzięki niej będzie można leczyć niepełnosprawne dzieci.

Wilmington Robotic Exoskeleton (WREX) to egzoszkielet stworzony przez badaczy z Dziecięcego Szpitala im. Alfreda I. duPonta w Filadelfii. Urządzenie zwiększa siłę noszącej go osoby, dzięki czemu może być wykorzystywane w leczeniu schorzeń związanych z układem ruchowym.

Pierwszą wersję egzoszkieletu wykonaną z metalu można było zamontować jedynie na wózkach inwalidzkich. Była ona ciężka, toporna i nieporęczna. Rozwój technologii druku przestrzennego pozwolił na stworzenie jego lżejszego i tańszego odpowiednika, który będzie wykorzystywany w pediatrii.

Plastikowa wersja egzoszkieletu WREX to nadzieja na normalne życie dla dzieci takich jak 2-letnia Emma. Dziewczynka choruje na artrogrypozę (zwaną też wrodzoną sztywnością stawów), objawiającą się występowaniem wrodzonych, wielowarstwowych przykurczy. Bez pomocy egzoszkieletu Emma nie była w stanie choćby poruszyć rękami, teraz jest w stanie podnieść je na wysokość ust.

Reklama

Jako, że WREX jest wytwarzany przy pomocy druku 3D, poszczególne jego elementy mogą być na bieżąco zmieniane i dostosowywane do wzrostu malucha. Emma jest jednym z 15 dzieci, które testują nową wersję egzoszkieletu.

Jak WREX pomaga Emmie:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy