Naukowcy tworzą hologramy, które można "poczuć"
Technologia rodem ze "Star Treka" już tu jest. Naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow stworzyli system, który wykorzystuje strumienie powietrza znane jako aerohaptyka, aby umożliwić rzeczywiste "odczuwanie" hologramu.
Wynalazek składa się z dyszy, która wydmuchuje powietrze z odpowiednią siłą na użytkownika w odpowiedzi na ruchy jego rąk. Ravinder Daahiya i jego zespół wykorzystali interaktywną projekcję piłki do koszykówki, aby przetestować nowy system. Piłkę można w przekonujący sposób dotknąć, a nawet toczyć i odbijać.
- Strumienie powietrza dostarczają wrażeń dotykowych na palcach, dłoniach i nadgarstkach. Z czasem można by to rozwinąć, aby umożliwić spotkanie z wirtualnym awatarem kolegi z drugiej strony świata i naprawdę poczuć uścisk jego dłoni. To mogą być nawet pierwsze kroki w kierunku zbudowania czegoś w rodzaju holodecku - powiedział Ravinder Daahiya.
Naukowcy planują zmodyfikować temperaturę strumienia powietrza, aby umożliwić użytkownikom odczuwanie gorących lub zimnych powierzchni, a także zbadać możliwość dodania zapachów. Wszystkie te elementy przyczynią się do bardziej realistycznego doświadczenia.
Nowa technologia holograficzna może przyczynić się do powstania lepszych gier wideo i bardziej przekonujących telekonferencji. Twierdzi również, że jego wynalazek może być wykorzystywany przez lekarzy, pozwalając im np. wyczuć guz u pacjenta.