Reklama

Naukowcy: W ciągu dziesięciu lat na świecie zapanuje głód

Naukowcy z Wielkiej Brytanii twierdzą, mając na uwadze wyniki najnowszych badań, że za 10 lat na naszej planecie zapanuje głód. Wszystko przez zmiany klimatyczne, które mają negatywny wpływ na czas trwania wegetacji roślin.

Klimatolodzy wysnuli takie wnioski obserwując pozyskiwanie plonów kukurydzy. Badania wykazały, że przez zwiększenie średniej temperatury, skraca się czas wzrostu roślin zbożowych, co z kolei ma wpływ na nagromadzoną masę ziaren i akumulację biomasy.

Kukurydza jest zdecydowanie jedną z najbardziej popularnych upraw na świecie z uwagi na dużą wydajność. Ze względu na zmiany klimatyczne, w przyszłości nie będzie uprawiana w Afryce, a skutki niekorzystnych zjawisk najbardziej odczują mieszkańcy właśnie tego kontynentu. W wyniku gwałtownego wzrostu temperatury na Czarnym Lądzie  rozpocznie się susza, która doprowadzi do śmierci wielu kultur.

Reklama

Specjaliści uważają jednak, że nawet zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych nie zahamuje niekorzystnego trendu. Można najwyżej spowolnić opisany proces i głód dotknie ludzkość nie za dziesięć, a trzydzieści lat. Świat jest zagrożony, a szczególnie dotyczy to terenów o gorącym klimacie i ludności o niskich dochodach. Rozwiązaniem może być pilne opracowanie nowych odmian roślin, które będą odporne na wysoką temperaturę i suszę.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama