Naukowcy wiedzą, kiedy powstawały pierwsze gwiazdy

Naukowcy z MIT i Uniwersytetu Kalifornijskiego postanowili spojrzeć daleko w przeszłość – na moment formowania pierwszych gwiazd. Umożliwił to niedawno odkryty kwazar, którego powstanie datuje się na 750 mln lat po Wielkim Wybuchu.

Supernowa.   Fot. NASA/JPL-Caltech/STScI/CXC/SAO
Supernowa. Fot. NASA/JPL-Caltech/STScI/CXC/SAONASA

Badacze są zgodni, że 14 mld lat temu miał miejsce wybuch, znany jako Big Bang. Wyrzucił on ogromne ilości materii i energii, tworząc szybko rozszerzający się wszechświat. Już kilka minut po eksplozji zaczęło dochodzić do reakcji fuzji jądrowej z udziałem protonów i neutronów. W efekcie powstały pierwsze pierwiastki lekkie - wodór i hel.

Minęło wiele czasu, zanim wszechświat "schłodził" się na tyle, że w przestrzeni - jako składnik dominujący - pozostał wodór. Pierwiastki cięższe, takie jak węgiel i tlen, musiały poczekać na uformowanie się pierwszych gwiazd. Wynika z tego prosta zależność - wokół nich nie powinno być śladu wspomnianych pierwiastków cięższych.

Chcąc udowodnić tę teorię, naukowcy przeanalizowali światło emitowane przez najbardziej oddalonego ze znanych nam kwazarów - ponad 13 mld lat świetlnych. Otrzymano swego rodzaju migawkę z wczesnego okresu formowania się wszechświata. Analiza światła pokazała bowiem, że w chmurze otaczającego go gazu nie ma śladów cięższych pierwiastków.

Naukowcy od lat starali się określić moment formowania pierwszych gwiazd - właśnie poprzez analizę światła z najbardziej odległych zakątków wszechświata. Jeszcze do niedawna nie odnaleziono obiektów starszych niż 11 mld lat, a te miały w swoim otoczeniu ciężkie elementy. Przełom nastąpił w sierpniu 2011 roku, dzięki spektrometrowi podczerwieni zainstalowanemu w Teleskopie Magellana. Z jego pomocą udało się przeanalizować światło emitowane przez najbardziej oddalony od nas kwazar. Naukowcy stwierdzili obecność wodoru i całkowity brak tlenu, krzemu, żelaza czy magnezu. - Każdy z nich ma swój własnych chemiczny odcisk palca. Opierając się na danych dot. absorbowanego światła, można określić dokładny skład chemiczny - komentuje Simcoe, astrofizyk z MIT.

Ostatecznie potwierdzono, że kwazar powstał około 750 lat po Wielkim Wybuchu. - To jak patrzenie na wczesną formę wszechświata, kiedy był tylko gaz i ciemna materia. Później patrzysz na gwiazdy, galaktyki i uświadamiasz sobie, jak długo to trwało - dodaje Simcoe.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas