Reklama

Niezwykłe zdjęcie Marsa i naszej planety

Orbita Księżyca może być znakomitym miejscem do obserwacji nie tylko samego Srebrnego Globu, ale i całego Układu Słonecznego. NASA potwierdziła to właśnie publikując niezwykłe zdjęcie Ziemi i Marsa, uchwyconych równocześnie kamerą sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). W chwili wykonania tego zdjęcia, 24 maja 2014 roku, Mars był około 300 razy dalej od Księżyca niż Ziemia.

W codziennej pracy sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) kieruje swe kamery na powierzchnię Srebrnego Globu, centrum kontroli jej lotu postanowiło sprawdzić jednak, jak w jej obiektywie pokażą się znacznie bardziej odległe obiekty. Skorzystano z okazji, jaką było korzystne ustawienie Ziemi i Marsa 24 maja 2014 roku. Wcześniej, 8 maja, przeprowadzono serię testów.

W chwili ekspozycji sonda LRO była niespełna 380 tysięcy kilometrów od Ziemi i około 112,5 miliona kilometrów od Marsa. Na obrazie Ziemi wyraźnie widać zachodnią część Afryki i Ocean Atlantycki z przecinającą je w rejonie równika linią burz.

Reklama

Zdjęcie powyżej to montaż pokazujący Ziemię i Marsa obok siebie, w zmienionej proporcji. Obraz Czerwonej Planety o szerokości zaledwie 12 pikseli został tu ośmiokrotnie powiększony. Rzeczywistą proporcję i odległość obu planet na obrazie kamery LRO pokazuje zdjęcie poniżej, na którym dla lepszej widoczności podniesiono tylko kontrast obrazu Marsa. NASA przyznaje, że taki obraz w symboliczny sposób potwierdza znaczenie naukowego programu księżycowego dla badań, które w przyszłości mają doprowadzić do załogowej misji na Marsa.

Grzegorz JasińskiInformacja własna

RMF24.pl
Dowiedz się więcej na temat: Mars | ziemie | Księżyc | LRO

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL