Nowy gatunek węża, który wygląda jak... duch

Naukowcy odkryli na Madagaskarze nieznany wcześniej gatunek węża. Ze względu na blade zabarwienie skóry oraz skrytą naturę, jest on nazywany "wężem-duchem".

"Duch-wąż" został odkryty na szlaku w Parku Narodowym Ankarana na północy Madagaskaru. Od tego czasu przeprowadzono badania jego DNA oraz cech fizycznych, dzięki czemu stwierdzono, że nie był on wcześniej znany nauce. Węża oficjalnie nazwano Madagascarophis lolo (wymowa nazwy gatunkowej brzmi "luu luu", co w języku malaskim oznacza "duch").

"Duch" należy do rodzaju Madagascarophis, znanego także jako "węże o kocich oczach". Zwierzęta te są jadowite, jednak ich ukąszenie nie zagraża ludzkiemu życiu. Zamieszkują one zurbanizowane i zdegradowane przyrodniczo tereny, a mimo to Madagascarophis lolo wypatrzono w parku narodowym, w którym występują liczne wapienne formacje skalne.

- Żaden inny wąż z rodzaju Madagascarophis nie jest tak blady i żaden nie ma tak wyraźnego wzoru na skórze - powiedziała Sara Ruane, główna autorka badań nad tymi wężami.

Po przeprowadzeniu analizy genetycznej, okazało się, że najbliższym krewnym "ducha" jest gatunek znany jako Madagascarophis fuchsi, który odkryto kilka lat temu ok. 100 km na północo od Ankarany.

- Chociaż węże Madagascarophis są uznawane za jedne z najczęściej występujących na Madagaskarze, istnieją wciąż nieznane nam gatunki zwierząt - podsumowała Ruane.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wąż | Madagaskar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy