Nowy satelita będzie obserwował ziemskie lasy
Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła siódmą misję serii Earth Explorer. Będzie nią "Biomass", innowacyjna misja satelitarna do mapowania i monitorowania jednego z najcenniejszych zasobów Ziemi - lasów.
Rada Programu Obserwacji Ziemi ESA (Earth Observation Programme Board) wybrała misję spośród 3 propozycji (Biomass, CoReH2, PREMIER) rekomendowanych przez komitet doradczy ds. nauk o Ziemi. Ocenił on propozycje w trybie peer-review podczas marcowych konsultacji w austriackim Grazu.
Satelita będzie wykorzystywał pierwszy kosmiczny radar SAR pasma P (435 MHz), który umożliwi dokładne zbadanie z orbity ilości biomasy i węgla zgromadzonego w lasach na powierzchni Ziemi. Taka wiedza, szczególnie dotycząca rejonów tropikalnych, jest niezbędna do zrozumienia cyklu węglowego w przyrodzie i zmian klimatycznych. Przyda się ona do wdrażania takich inicjatyw jak REDD+, inicjatywy ONZ na rzecz redukcji wylesienia i degradacji lasów. Satelita pomoże również wyznaczyć ukształtowanie terenu w rejonach gęstej wegetacji, czy też wyznaczać wektory ruchu lodowców. Jak mówi Volker Liebig, dyrektor programu obserwacji Ziemi w ESA, "Biomass będzie innowacyjnym dodatkiem do satelitów serii Earth Explorer".
Start misji planowany jest na rok 2020. Planowanie misji trwa od 2007 roku, bo początkowo zakładano bowiem start w 2016 roku. Budżet misji szacowany jest na 420 mln euro.
Spośród misji Earth Explorer na orbicie znajdują się nadal: CryoSat-2, GOCE i SMOS.
Hubert Bartkowiak