Odkryto dowody istnienia kwantowej cieczy spinowej

Naukowcy odkryli dowody istnienia tajemniczego stanu materii znanego jako kwantowa ciecz spinowa.

Zespół uczonych z Uniwersytetu w Cambridge po raz pierwszy w historii odkrył "odcisk palca" egzotycznego stanu materii. Istnienie kwantowej cieczy spinowej, w której elektrony zostają rozbite na części, postulowano już 40 lat temu. Dopiero teraz, w dwuwymiarowym materiale podobnym do grafenu, udało się uchwycić fermiony Majorany, które są emanacją istnienia kwantowej cieczy spinowej.

- Niewątpliwie mamy do czynienia z nowym kwantowym stanem materii. Przewidziano jego istnienie, ale do tej pory nie udawało się go zaobserwować - powiedział Johannes Knolle z Uniwersytetu w Cambridge.

W materiałach obdarzonych właściwościami magnetycznymi, elektrony zachowują się jak miniaturowe magnesy. Po odpowiednim obniżeniu ich temperatury, dochodzi do samodzielnego uporządkowania elektronów. W materiale zbudowanym z kwantowej cieczy spinowej, nie obserwujemy wewnętrznego uporządkowania elektronów, nawet gdy obniży się temperaturę do zera absolutnego.

Fizykom z Uniwersytetu w Cambridge udało się wykryć kwantową ciecz spinową podczas eksperymentów prowadzonych na chlorku rutenu (RuCl3). Uczeni przewidują, że fermiony Majorany można by wykorzystać do budowy komputerów kwantowych, pod względem mocy obliczeniowej znacznie przewyższające obecnie dostępne maszyny.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fizyka kwantowa | stan materii
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy