Odkryto najstarszy ząb należący do tajemniczego gatunku człowieka

Naukowcy odkryli kolejny ząb z Denisowej Jaskini należący do tajemniczego gatunku człowieka. To zaledwie czwarta taka skamieniałość.

To najstarszy znany nam ząb należący do gatunku denisowian
To najstarszy znany nam ząb należący do gatunku denisowianmateriały prasowe

Odnaleziony ząb jest znacznie starszy od znanych do tej pory i jest postrzegany przez paleontologów jako jeden z najcenniejszych artefaktów znanych nauce.

W marcu 2010 r. w Denisowej Jaskini na Syberii znaleziono fragmenty kości liczące ok. 40 000 lat. Choć jaskinia była zamieszkiwana przez neandertalczyków i współczesnych ludzi, badania DNA wykazały, że skamieniałości należą do nieznanego wcześniej podgatunku człowieka. Analizy wykazały, że denisowianie mieszali się z naszymi przodkami, a Melanezejczycy i Australijczycy odziedziczyli po nich 2-5 proc. swojego genomu.

Można założyć, że ważna część ludzkiego genomu pochodzi od grupy, o której wiemy bardzo mało. Mamy tylko jedną kość palca, dwa trzonowce i fragmenty DNA pochodzące z osadów jaskiniowych. Teraz dr Viviane Slon z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Planka ogłosił ekstrakcję DNA z kolejnego zęba trzonowego wydobytego w 1984 r. Potwierdzono, że pochodzi on od denisowian. Zwiększa to całkowitą liczbę posiadanych skamieniałości tego gatunku.

Inne skamieniałości denisowian liczyły 30-50 tys. lat. Nowe znalezisko należy do przedstawiciela gatunku, który żył znacznie wcześniej. W oparciu o datowanie termoluminescencyjne, odkryty ząb trzonowy liczy aż 128-227 tys. lat. Ząb najprawdopodobniej należał do kobiety. Gatunek wykazywał się dużą różnorodnością genetyczną, przynajmniej w górach Ałtaj.

Denisowianie byli ściślej związani z neandertalczykami, niż ludźmi współczesnymi. Pojawili się najprawdopodobniej 190-470 tys. lat temu. Geny pochodzące od denisowian pozwalają Tybetańczykom żyć na dużych wysokościach.

Nauka BEZ fikcji: Osad nazębnyVideo Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas