Odkryto przyczyny największego wymierania w historii Ziemi

Około 250 milionów lat temu życie na Ziemi rozkwitało, ale nagle doszło do katastrofy na niewyobrażalną skalę. Zwierzęta i rośliny zostały unicestwione w krótkim czasie, a naukowcy nadal spierają się, co mogło być tego przyczyną. Jedna z najbardziej prawdopodobnych teorii zakłada, że do atmosfery dostały się wielkie ilości rtęci, bardzo toksycznego pierwiastka.

Lawa, która wywołała kataklizm, miała wielką płynność i rozciągała się na dziesiątki, a nawet setki kilometrów
Lawa, która wywołała kataklizm, miała wielką płynność i rozciągała się na dziesiątki, a nawet setki kilometrów123RF/PICSEL

Wymieranie permskie jest nazywane "matką wszystkich wymierań", głównie ze względu na skalę zniszczenia. Była to największa katastrofa biosfery w dziejach Ziemi. W ciągu kilku milionów lat, czyli w stosunkowo niedługim okresie, wymarło ponad 90 procent gatunków morskich! Do tego zniszczeniu uległa prawie cała roślinność, co dziś skutkuje tym, że w pokładach geologicznych z tamtego okresu nie występuje węgiel.

Rtęć, którą odnaleziono w skamielinach, wskazuje na to, że okres wymierania z permu był wywołany gigantycznymi erupcjami wulkanicznymi na Syberii. To właśnie one przyczyniły się do wydostanie się z głębi Ziemi tego niebezpiecznego pierwiastka.Ta teoria wymierania permskiego została ostatecznie potwierdzona przez naukowców z Uniwersytetu Cincinnati w USA i z Chińskiego Uniwersytetu Nauk o Ziemi. Ich wspólne badania na ten temat zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature".

Naukowcy odkryli ślady rtęci w złożach sprzed 252 milionów lat. Ich zdaniem została ona uwolniona do atmosfery w procesie spalania węgla, który zawierał pokłady tego metalu ciężkiego. Wraz z deszczem rtęć dostała się do oceanów, a następnie znalazła się w osadach morskich na całym świecie.

Wybuch wulkaniczny, który to zapoczątkował, był niezwykły. Zamiast z krateru wulkanu lawa wypłynęła na powierzchnię przez duże pęknięcia w ziemi. Ten rodzaj erupcji nazywa się wylaniem bazaltu. Przebieg takiej aktywności może być spokojniejszy, ale jej skutki są o wiele bardziej katastrofalne. Lawa miała wielką płynność i rozciągała się na dziesiątki, a nawet setki kilometrów zanim zastygła. Warstwa po warstwie pokrywała ziemię, tworząc dziwaczną formę schodkową. Takie skały są nazywane trapami, stąd nazwa tego obszaru erupcji - trapy syberyjskie.

Trapy syberyjskieWikipedia

W wyniku zatrucia rtęcią zniszczone zostały łańcuchy pokarmowe. Wymarło 96 procent gatunków morskich, 73 procent kręgowców lądowych i 83 procent gatunków owadów.

Oprócz aktywności wulkanicznej, istnieją inne teorie wyjaśniające tę bezprecedensową katastrofę, w tym zderzenie Ziemi z wielką asteroidą, nagłe uwolnienie metanu z dna morskiego, zmiany klimatyczne i wiele innych wersji. Studiowanie tych tragicznych wydarzeń z przeszłości ma sens o tyle, że niektórzy naukowcy sądzą, że ludzkość znajduje się właśnie na krawędzi szóstego już masowego wymierania.

Zmianynaziemi.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas