Pierwsza butelka w 100 proc. z plastiku z recyklingu
Żywiec Zdrój wprowadził pierwszą w swojej ofercie butelkę wykonaną w 100 proc. z plastiku z recyklingu. Ma to zwrócić uwagę konsumentów na fakt, że nowe opakowania mogą powstawać z plastiku z recyklingu. Każda zużyta butelka PET jest wartościowym surowcem wtórnym i, jeśli postąpimy z nią odpowiedzialnie i poddamy recyklingowi, może zyskać drugie życie. To kolejny krok ku realizacji zobowiązania środowiskowego marki, zgodnie z którym już w 2020 roku taka sama ilość plastiku, jaką Żywiec Zdrój wprowadzi na rynek, zostanie z niego zebrana i poddana recyklingowi.
Wprowadzenie na rynek pierwszej butelki w ofercie Żywiec Zdrój w 100 proc. wykonanej z odzyskanego i przetworzonego plastiku pozwoliło zmniejszyć jej ślad węglowy o 45 proc. w porównaniu do butelki PET o identycznej pojemności. Oznacza to, że w ciągu roku do atmosfery trafiło mniej CO2 o tyle, ile generuje np. 7 samolotów lecących z Warszawy do Nowego Jorku, wioząc na pokładach 1734 osoby lub 1000 samochodów z napędem Diesla pokonujących trasę z Siedlec do Krasnojarska (około 4420 km). W Polsce wciąż przetwarzamy za mało plastiku - jedynie 40 proc. wszystkich zebranych plastikowych opakowań ponownie trafia do obiegu i jest poddawane recyklingowi. Tymczasem, jak pokazują badania, gospodarka odpadami jest wymieniana wśród konsumentów, jako drugi najważniejszy aspekt w kwestii ochrony środowiska, zaraz po zanieczyszczeniu powietrza, i tuż przed szeroko rozumianymi zmianami klimatu, wymienianymi na trzecim miejscu. Jednocześnie ponad połowa Polaków (58 proc.) uważa, że stan środowiska w największym stopniu zależy od aktywności każdego z nas. Jednym ze sposobów odpowiedzialnego podejścia do zagospodarowania i wykorzystania opakowań z tworzyw sztucznych może być selektywna zbiórka i recykling - rozwiązanie wpisujące się w ideę obiegu zamkniętego. Proces recyklingu umożliwia wielokrotne wykorzystanie surowca, co niesie ze sobą znaczące korzyści dla środowiska: pozwala zmniejszyć zużycie zasobów naturalnych, takich jak: ropa naftowa, energia, woda oraz ograniczyć emisję gazów cieplarnianych (czyli zmniejszyć tzw. "ślad węglowy").
Żywiec Zdrój wprowadzając pierwszą w swoim portfolio 5-ciolitrową butelkę wykonaną w 100 proc. z przetworzonego plastiku PET (rPET), udowadnia, że zużyte plastikowe opakowania - jeśli odpowiedzialnie z nimi postąpimy i poddamy recyklingowi - stają się cennym surowcem wtórnym. Zarówno PET, jak i rPET mogą być wykorzystane do produkcji kolejnych wartościowych przedmiotów, takich jak meble, ubrania, zabawki, czy właśnie nowe butelki. Do wyprodukowania T-Shirtu wystarczy 5 zużytych półtoralitrowych butelek PET, 35 może w procesie recyklingu stać się śpiworem, podczas gdy z 36 można wyprodukować dywan; z około 25 sztuk można natomiast wyprodukować geowłókninę pod kawałek chodnika miejskiego o wymiarach 2x2m lub pas jezdni autostrady o długości 1 m. Aby powstała nowa 5-ciolitrowa butelka Żywiec Zdrój 100 proc. rPET, potrzebne były 4 zużyte, typowe 1,5 l butelki PET.
Nowy produkt to kolejny krok marki - po wprowadzeniu w zeszłym roku limitowanej serii butelek zawierających 50 proc. rPET - w kierunku realizacji ogłoszonego w grudniu 2018 roku zobowiązania środowiskowego. Żywiec Zdrój® zobowiązał się wtedy, że będzie stale zwiększać ilość surowców pochodzących z recyklingu w swoich opakowaniach.
Nowy produkt to nie tylko rodzinne i bardziej ekonomiczne opakowanie dla osób dbających o prawidłowe nawodnienie organizmu, ale także bardziej przyjazna środowisku alternatywa dla konsumentów dbających o naturę. Zastosowanie w 100% przetworzonego plastiku pozwoliło na zredukowanie w procesie produkcji nowej butelki zużycia ropy naftowej do zera, a także ograniczyło wprowadzanie na rynek pierwotnego plastiku. Co więcej, pozwoliło to również na ograniczenie ilości dwutlenku węgla, który powstaje w trakcie produkcji i używania każdej butelki (tzw. "ślad węglowy") - dzięki zastosowaniu wyłącznie materiału rPET jest on o 45 proc. niższy w przypadku butelki wykonanej w 100 proc. z rPET niż takiej, która powstała w całości z plastiku PET. Woda niegazowana Żywiec Zdrój w 5-ciolitrowej butelce wykonanej w 100 proc. z plastiku z recyklingu dostępna jest w całej Polsce w szerokiej dystrybucji.