Pierwszy człowiek, który zszedł na dno wszystkich oceanów

Victor Vescovo stał się pierwszym człowiekiem na świecie, który dotarł do najgłębszych punktów wszystkich ziemskich oceanów.

Cieśnina Fram znajduje się między Svalbardem a Grenlandią i oddziela Ocean Arktyczny od Atlantyckiego. Znajduje się tam najgłębszy punkt Oceanu Arktycznego, gdzie dno morskie schodzi aż na głębokość 5550 m. Victor Vescovo stał się pierwszą osobą, która do niego dotarła.

24 sierpnia Vescovo zszedł na dno tak zwanego Molloy Deep, lodowatego rowu, który leży 274 km na zachód od Svalbardu. Aby dotrzeć tam, Vescovo zszedł łodzią podwodną o nazwie DSV Limiting Factor na samo dno. 

Tym samym mężczyzna ukończył ekspedycję nazwaną Five Deeps Expedition, która zakładała dotarcie do dna wszystkich pięciu oceanów świata.

Victor Vescovo wcześniej zszedł na dno Oceanu Atlantyckiego, Oceanu Południowego, Oceanu Indyjskiego i oczywiście Pacyfiku.

Reklama

W maju pobił rekord Jamesa Camerona na najgłębsze nurkowanie solo w Oceanie Spokojnym. Mężczyzna szedł na głębokość 10 927 m, na dno Głębi Challengera - części Rowu Mariańskiego.

Ukończenie zadania zajęło mężczyźnie ponad cztery lata.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nurkowanie | Rów Mariański
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy