Pod koniec września czeka nas nietypowe zjawisko astronomiczne - zaćmienie superksiężyca
Już 27 września bieżącego roku będzie można zobaczyć największy w tym roku Księżyc w pełni. Ze względu na to, że obecnie nasz satelita pozostaje w największym zbliżeniu do Ziemi, jego tarcza będzie jeszcze większa niż podczas niedawnej pełni. Na dodatek następnego dnia dojdzie do jej zaćmienia.
Taka kumulacja zjawisk to rzadki fenomen astronomiczny. Następna taka okazja będzie dopiero za 18 lat. Oglądanie zaćmienia superksiężyca zacznie się w godzinach wieczornych 27 września w Ameryce Północnej i Południowej, oraz około 2:10 w nocy 28 września w Europie i w Afryce. Według astronomów, będzie to całkowite zaćmienie Księżyca. U nas jego kulminacja nastąpi około 2:48 po północy.
Niedawno - z soboty na niedzielę (29/30.08) - również wystąpił superksiężyc. Zwykle podczas największego zbliżenia Księżyca do Ziemi jego tarcza staje się z naszej perspektywy zauważalnie większa i jaśniejsza niż podczas zwykłej pełni. Tym razem nasz satelita będzie 14 proc. większy i 30 proc. jaśniejszy. Odległość między Ziemią, a Księżycem wynosi obecnie około 358 tysięcy kilometrów, podczas gdy średnia odległość między tymi dwoma obiektami to około 384 tysiące kilometrów.
We wrześniu trwające perygeum i pełnia pokryją się w niedzielę 27 września. I będzie to największa pełnia roku. Już teraz pojawiają się ostrzeżenia przed wielkimi falami pływowymi, które na skutek większego niż zwykle oddziaływania grawitacyjnego Księżyca mogą powodować wyższe i silniejsze fale. Zaćmienie wydaje się być dodatkowym bonusem, który powinien pozwolić zobaczyć nietypowy superksiężyc w kolorach czerwieni (tak zwykle dzieje się podczas zaćmień). Możemy mieć zatem nie tylko największy Księżyc w roku, ale na dodatek "krwawy".
Nie przegap żadnego zjawiska na niebie
Według naukowców z NASA, ostatni przypadek gdy doszło do zaćmienia podczas superksiężyca miał miejsce w 1982 roku. Następne takie zjawisko będzie można obserwować dopiero w 2033 roku.