Przodkowie naczelnych narodzili się w Ameryce Północnej?

Około 56 mln lat temu niewielki naczelny nie większy od myszy przemierzał lasy Azji, Europy i Ameryki Północnej. Ale skąd się wziął? Do tej pory uważano, że Teilhardina po raz pierwszy pojawiła się w Chinach, ale nowe badania rzucają nowe światło na te doniesienia.

Teilhardina to tak naprawdę rodzaj naczelnego, w skład którego wchodzą różne gatunki z różnych lokalizacji. Np. szczątki Teilhardina brandti znaleziono w  USA, podczas gdy kości Teilhardina asiatica pochodzą z Azji. To, co jest niezwykłe w tym zwierzęciu to fakt, że jest to najstarszy znany przodek współczesnych naczelnych.

Nowe wyniki badań sugerują, że Teilhardina brandti jest tak stary - jeżeli nie starszy - jak jego azjatycki odpowiednik. Oznacza to, że rodzaj Teilhardina mógł narodzić się w Ameryce Północnej, a nie Azji, jak wcześniej sądzono.

Analizując zęby Teilhardina brandti, naukowcy odkryli, że niektóre ich cechy są tak samo prymitywne jak cechy ich azjatyckich krewnych. Badanie doprowadziło także do przetasowania drzewa genealogicznego Teilhardina. Obecnie istnieje 6, a nie 9 gatunków. 

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: paleontologia | ssaki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy