Reklama

Robot zasilany... popcornem

Najnowszym osiągnięciem w dziedzinie robotyki jest maszyna zasilana popcornem.

Niezwykły robot to nie projekt szalonego naukowca, a zespołu uczonych z Collective Embodied Intelligence Lab należącego do Uniwersytetu Cornella. Sprzęt został szczegółowo opisany na IEEE Spectrum.

Oto jak maszyna działa: elastyczna belka silikonowa jest wypełniona 36 ziarnami kukurydzy splecionymi cienkim drutem z chromonikieliny. Gdy drut się nagrzewa, ziarna zamieniają się w popcorn i szybko powiększają objętość. To wywiera nacisk na zewnętrzne ściany belki i powoduje jej zwijanie się - w ten sposób ramię robota jest w stanie chwytać przedmioty umieszczone na płaskiej powierzchni.

- Celem naszych testów jest stworzenie minimalistycznych robotów, które znacznie powielone, mogą wykonywać skomplikowane zadania. Proste roboty są tanie i mniej podatne na awarie i zużycie, co przekłada się na jakość pracy. Dlatego zawsze szukamy nowych i innowacyjnych pomysłów, a popcorn to świetne "paliwo" - powiedział Steven Ceron, współautor robota.

Naukowcy z Uniwersytetu Cornella rozważają stworzenie innych, bardziej złożonych robotów działających na podobnej zasadzie.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: roboty | robotyka | popcorn

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama