Rosyjska rzeka zmieniła kolor na czerwony

Daldykan - rzeka płynąca przez syberyjskie miasto Norylsk - nagle zmieniła swój kolor z niebieskiego na czerwony. Jak to możliwe?

Zdjęcia krwistoczerwonej rzeki obiegły cały świat. Jak dotąd naukowcy nie wiedzą, co się dokładnie stało. Za taką nieoczekiwaną zmianę wiele osób obwinia lokalne zakłady przemysłowe. Co ciekawe, podobny incydent miał już miejsce w 2014 r.

Rzeka Daldykan przepływa tuż obok fabryki metalurgicznej prowadzonej przez Norylsk Nikiel, największego na świecie producenta niklu. Rzecznik fabryki powiedział, że sytuacja jest monitorowana, ale nie potwierdził doniesień o wycieku niklu lub palladu.

- O ile nam wiadomo, kolor rzeki dzisiaj nie różni się od normalnego - powiedział przedstawiciel fabryki, a zaraz za jego słowami lokalne media obiegła seria zdjęć prezentująca niebieską rzekę.

Rosyjskie Ministerstwo Środowiska poinformowało, że śledztwo w sprawie zmian koloru rzeki będzie nadal prowadzone. Prawdopodobnym winowajcą jest nieszczelność rury, przez którą płyną związki niklu i palladu.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rzeka | kolor rzeki | nikiel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy