SpaceX planuje załogowe loty kosmiczne
W październiku tego roku statek kosmiczny Dragon, należący do firmy SpaceX, wykonał pierwszy z dwunastu zamówionych lotów zaopatrzeniowych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. SpaceX nie zamierza jednak poprzestawać na obsłudze ruchu towarowego, trwają intensywne prace nad załogowym modelem Dragona.
W ubiegłym tygodniu debatowano nad technicznymi możliwościami wykorzystania statku Dragon do misji pasażerskich. W kalifornijskiej siedzibie SpaceX odbyło się spotkanie, na którym inżynierowie firmy zaprezentowali NASA technologie, które zostaną wykorzystane do zaprojektowania, zbudowania i przetestowania nowej wersji statku. SpaceX przedstawiło także własne plany dotyczące zarządzania przygotowywaniami na Ziemi, startu, wznoszenia, działań na orbicie i lądowania.
Najważniejszą z zaprezentowanych technologii była rakieta ratunkowa oparta na silnikach SuperDraco, która ma za zadanie wynieść kapsułę z astronautami na bezpieczną odległość w przypadku awarii podczas startu.
Dzięki temu projekt załogowej kapsuły Dragon, która ma mieć możliwość wyniesienia na orbitę siedmiu osób, wszedł w trzecią fazę projektu. Poprzednie obejmowały ocenę wstępnych planów załogowej wersji kapsuły oraz możliwości finansowych firmy.
- Statek kosmiczny Dragon już dwa razy w tym roku dostarczył ładunek na Międzynarodową Stację Kosmiczną [po raz pierwszy w maju, podczas testów dokowania], a SpaceX jest na dobrej drodze do tego by transportować także astronautów - stwierdziła prezes SpaceX, Gwynne Shotwell.
SpaceX nie jest jedyną firmą, z którą NASA współpracuje w ramach programu rozwoju komercyjnych załogowych statków kosmicznych. Aktualnie jest on rozwijany przez trzy przedsiębiorstwa ale tylko SpaceX ma już kontrakt NASA na dostarczanie zaopatrzenia dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.