SpaceX planuje załogowe loty kosmiczne

W październiku tego roku statek kosmiczny Dragon, należący do firmy SpaceX, wykonał pierwszy z dwunastu zamówionych lotów zaopatrzeniowych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. SpaceX nie zamierza jednak poprzestawać na obsłudze ruchu towarowego, trwają intensywne prace nad załogowym modelem Dragona.

W ubiegłym tygodniu debatowano nad technicznymi możliwościami wykorzystania statku Dragon do misji pasażerskich. W kalifornijskiej siedzibie SpaceX odbyło się spotkanie, na którym inżynierowie firmy zaprezentowali NASA technologie, które zostaną wykorzystane do zaprojektowania, zbudowania i przetestowania nowej wersji statku. SpaceX przedstawiło także własne plany dotyczące zarządzania przygotowywaniami na Ziemi, startu, wznoszenia, działań na orbicie i lądowania.

Najważniejszą z zaprezentowanych technologii była rakieta ratunkowa oparta na silnikach SuperDraco, która ma za zadanie wynieść kapsułę z astronautami na bezpieczną odległość w przypadku awarii podczas startu.

Dzięki temu projekt załogowej kapsuły Dragon, która ma mieć możliwość wyniesienia na orbitę siedmiu osób, wszedł w trzecią fazę projektu. Poprzednie obejmowały ocenę wstępnych planów załogowej wersji kapsuły oraz możliwości finansowych firmy.

- Statek kosmiczny Dragon już dwa razy w tym roku dostarczył ładunek na Międzynarodową Stację Kosmiczną [po raz pierwszy w maju, podczas testów dokowania], a SpaceX jest na dobrej drodze do tego by transportować także astronautów - stwierdziła prezes SpaceX, Gwynne Shotwell.

Reklama

SpaceX nie jest jedyną firmą, z którą NASA współpracuje w ramach programu rozwoju komercyjnych załogowych statków kosmicznych. Aktualnie jest on rozwijany przez trzy przedsiębiorstwa ale tylko SpaceX ma już kontrakt NASA na dostarczanie zaopatrzenia dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Źródło informacji

gizmodo.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy