Stworzono cząsteczkę magazynującą energię słoneczną
Fizycy zrobili krok w kierunku stworzenia cząsteczki zdolnej do magazynowania energii słonecznej.
Zespół uczonych z Uniwersytetu Technologicznego Chalmers w Goteborgu po raz pierwszy cząsteczkę przechowującą energię słoneczną zaprezentował w ubiegłym roku. Zbudowana z węgla, wodoru i azotu gdy uderza w nią światło słoneczne przekształca się w "bogaty w energię izomer", który składa się z tych samych atomów, ale związanych w inny sposób. Izomer następnie może być przechowywany jak ciecz, a zgromadzona energia wykorzystana dużo później.- Energia w tym izomerze może być przechowywana nawet przez 18 lat. A kiedy będziemy chcieli ją wydobyć, otrzymamy wzrost ciepła, który jest większy niż by nam się marzyło - powiedział Kasper Moth-Poulsen, szef zespołu badawczego.Innowacyjny system nazywa się Molecular Solar Thermal Energy Storage (MOST). Światło jest wychwytywane przez ciecz umieszczoną w kolektorze słonecznym na dachu budynku. Ten następnie skupia promienie słoneczne do jednego punktu. Ciecz jest przechowywana w temperaturze pokojowej w celu oszczędzenia energii, a gdy jej potrzeba, wystarczy owy płyn podgrzać.Naukowcom udało się teraz stworzyć katalizator, który umożliwia uwalnianie zgromadzonej energii. Tworzy reakcję powodującą ogrzanie cieczy o 63 stopni Celsjusza, jednocześnie umożliwiając ponowne użycie cząsteczki.Cały układ jest zeroemisyjny i może pracować przez cały rok, bez żadnych ograniczeń.
Energia (zawsze) odnawiana
Do 2050 r. połowa światowej energii elektrycznej będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych - wiatru i Słońca. Do 2050 r. w pozyskanie energii ze źródeł odnawialnych zostanie zainwestowane aż 11,5 tryliona dol: 8,4 tryliona dol. na anergię wiatrową oraz słoneczną i 1,5 tryliona dol. na inne technologie bezemisjyjne, takie jak energia wodna czy jądrowa.
Aby źródła odnawialne się upowszechniły, niezbędne będzie wytworzenie nowego rodzaju akumulatorów. - Pojawienie się taniego akumulatora będzie oznaczać, że coraz częściej będziemy korzystać z energii wiatru czy Słońca. Rezultatem będzie większe zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii wypierającymi istniejące pokłady węgla czy gazu - powiedział Seb Henbest z Bloomberga.