Stworzono kakaowce modyfikowane genetycznie

Każdego roku 20-30 proc. cennych strąków kakao jest zabijanych przez chorobę. Amerykańscy naukowcy znaleźli sposób na genetyczną modyfikację drzew kakaowca, dzięki którym będą one odporniejsze na choroby.

Czy naukowcom uda się uratować kakaowce?
Czy naukowcom uda się uratować kakaowce?123RF/PICSEL

Rośliny kakaowca są hodowane m.in. w Ghanie i Brazylii. To przemysł warty wiele miliardów dolarów, ale co roku 1/5 zbiorów kakao jest niszczona przez chorobę, jeszcze zanim zaczną się żniwa. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii postanowili coś z tym zrobić.

- W Afryce Zachodniej poważne epidemie chorób grzybicznych mogą zniszczyć wszystkie owoce kakao na jednej farmie. Ponieważ choroby są stałym problem dla kakao, poprawa odporności roślin jest priorytetem dla naukowców - powiedział Andrew Fister, główny autor badań.

Zespół Fistera postanowił wykorzystać metodę CRISPR/Cas9, która pozwala naukowcom wyciąć i wkleić pożądane fragmenty DNA. Technika ta znalazła uznanie w medycynie, a teraz test testowana na drzewach kakaowych w celu ratowania ich przed zmianami klimatycznymi.

Naukowcy zmienili DNA drzewa kakaowego Theobroma, które pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki Środkowej i Południowej. Ziarna kakaowe, które produkuje są wykorzystywane do tworzenia wszelkich rodzaju czekoladowych smakołyków - od kakao w proszku po gorzką czekoladę.

Wcześniej naukowcy dostrzegli, że gen TcNPR3 hamuje zdolność kakao do walki z chorobą. Dlatego przy użyciu CRISPR/Cas9 usunięto go z organizmu rośliny. Po zainfekowaniu zmodyfikowanych roślin chorobą zwaną Phytophthora tropicalis odkryto, że ich eksperyment zakończył się sukcesem, ponieważ kakaowiec poradził sobie z zagrożeniem.

Planowane są kolejne modyfikacje genów kakaowca, dzięki którym uda się uratować tę roślinę przed masowym wymieraniem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas