Stworzono najsilniejszy kwas organiczny

Naukowcy stworzyli najsilniejszy kwas organiczny w historii. Do czego może się przydać?

Po co chemikom tak silny kwas organiczny?
Po co chemikom tak silny kwas organiczny?123RF/PICSEL

Do tej pory najsilniejszym znanym nauce kwasem był kwas fluoroantymonowy. To tzw. superkwas, który posiada w danych warunkach większą kwasowość niż 100 proc. kwasu siarkowego. Kwas fluoroantymonowy jest mieszaniną kwasu fluorowodorowego i pentaflorku antymonu. Teraz udało się stworzyć substancję jeszcze silniejszą.

Uczeni z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii (UNSW) w Australii użyli silnie naładowanych jonów białkowych (HCPI), aby dodać protony do pierwiastków i cząsteczek, które nie tworzą wiązań chemicznych (np. gazy szlachetne).

- Odkryliśmy, jak stworzyć jony białkowe w wysoce naładowanych stanach, tak reaktywnych, że mogą przenosić protony do cząsteczek, które normalnie są na nie obojętne, np. argon czy azot - powiedział Alex Donald, jeden z autorów odkrycia.

Dzięki takiej operacji udało się stworzyć niezwykle silny kwas. Czy chemicy będą w stanie go wykorzystać? Okazuje się, że tak. Obecnie, gdy naukowcy analizują białka, stosują technikę zwaną spektrometrią masową - jonizują atomy lub cząsteczki, a następnie rozdzielają w zależności od ich masy i ładunku przy pomocy pola magnetycznego. Metoda ma jednak poważną wadę - aby zadziałała, białka muszą mieć masę poniżej 10 kDa (kilodaltonów), co jest frustrujące, gdy chce się zbadać większe cząsteczki.

Przy użyciu nowo powstałego kwasu można sekwencjonować większe białka. 

Nauka BEZ fikcji: Wielkie niewiadome dyscyplin naukowychVideo Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas