Stworzono ogniwa fotowoltaiczne z... papieru

Już wkrótce najnowocześniejsze i najbardziej wydajne ogniwa fotowoltaiczne (ogniwa słoneczne wykorzystywane w panelach) mogą być wykonane z... papieru. Wszystko dzięki stworzeniu nowego rodzaju materiału, który charakteryzuje się 96-procentową przejrzystością, jest tańszy i bardziej przyjazny środowisku niż obecnie wykorzystywane substraty.

Zgodnie z podstawami fizyki, materiał idealny dla ogniw fotowoltaicznych powinien cechować się zarówno wysoką przejrzystością, jak i rozpraszaniem. Często jednak właściwości te nie idą w parze - materiały o przejrzystości rzędu 90 proc. cechuje rozpraszanie oscylujące w granicach 20 proc. Teraz zespół chińsko-amerykański stworzył niezwykły papier, który charakteryzuje się przejrzystością 96 proc. i 60-procentowym rozpraszaniem. Nie ma na świecie drugiej substancji o tak dobrych właściwościach.

Innowacyjny papier nie zawiera mikroporów, które normalnie tak mocno rozpraszają światło, że materiał staje się nieprzezroczysty. Mikroporów udało się pozbyć dzięki technice TEMPO, osłabiającej wiązania wodorowe między mikrowłóknami, w efekcie czego powstają nie mikro- a nanopory.

Naukowcy są pozytywnie nastawieni do odkrycia i już planują praktyczne zastosowanie niezwykłego papieru.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ogniwa fotowoltaiczne | Fotowoltaika | papier | inżynieria
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy