Stworzono pierwszy tranzystor z silicenu

Naukowcy zbudowali pierwszy na świecie tranzystor z silicenu, odmianie krzemu, która tworzy pofałdowaną strukturę plastra miodu.

Kilka lat temu Lok Lew Yan Voon przedstawił teoretyczne wyniki dotyczące zastosowania silicenu w elektronice. Naukowcy starali się zsyntetyzować i wykorzystać ten materiał, jednak problemem nie do przeskoczenia było nie tylko samo uzyskanie silicenu, ale i praca z nim. Dopiero teraz udało się wytworzyć silicen i wykorzystać go do budowy tranzystora.

Silicen wzrastał na podłożu ze srebra, do którego dodano tlenek glinu. Po otrzymaniu całej warstwy materiału umieszczono go na plastrze dwutlenku krzemu. Łącząc te struktury za pomocą srebra uzyskano tranzystor. Pierwsze testy wskazują, że stabilnie pracuje on w próżni, co potwierdza zaproponowane przez Lok Lew Yan Voona właściwości materiału.

Na razie jest jednak za wcześnie, aby jednoznacznie stwierdzić czy użyty w laboratorium proces można przenieść do fabryk. Jeżeli będzie to możliwe to silicen może być łatwiej okiełznać niż okryty sławą grafen.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fizyka | krzem | tranzystor | grafen

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy