Tajemnicze zielone światło nad wulkanem

​Nad indonezyjskim wulkanem pojawiło się dziwne zielone światło. Eksperci twierdzą, że prawdopodobnie był to meteoryt.

Seria zdjęć indonezyjskiego wulkanu Merapi stała się viralem po tym, jak fotograf uchwycił kadr, na którym widać, jakby z masywnego szczytu wybuchał laser. Eksperci przekonują, że to prawdopodobnie meteoryt.

Dziwne zielone światło to efekt deszczu meteorów eta Akwaryd i deszczu meteorów Arietyd, które nałożyły się w czasie. 

"Na podstawie danych, można założyć, że błysk zielonkawego światła, który pojawia się w pobliżu Merapi, może być związany z aktywnością deszczu meteorów" - czytamy w raporcie National Institute of Aeronautics and Space (LAPAN).

Jeśli chodzi o jasny zielonkawy odcień, można to prawdopodobnie wyjaśnić nasyceniem kosmicznej skały przez magnez.

Reklama

Zdjęcie zostało wykonane przez indonezyjskiego fotografa Gunarto Songa - nie krył on zaskoczenia w mediach społecznościowych całym zjawiskiem i fotografią. Promień został uchwycony na zdjęciu i potwierdzony przez monitoring CCTV wulkanu - utrzymywał się przez kilka sekund. 

Merapi to czynny wulkan w środkowej części Jawy w Indonezji, jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Ostatni raz wybuchł 27 marca 2021 roku, a wcześniejsze erupcje miały miejsce dwukrotnie w marcu 2020 roku. Indonezja leży na Pacyficznym Pierścieniu Ognia, płycie tektonicznej na Oceanie Spokojnym, która jest powodem częstej aktywności sejsmicznej i wulkanicznej.  

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wulkany | Erupcja wulkanu | Meteoryt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy