Tak wyglądał Kaligula

​Sztuczna inteligencja "wskrzesza" rzymskich cesarzy z oszałamiającą dokładnością. W ten sposób stworzono obrazy m.in. cesarza Kaliguli, Nerona czy Hadriana.

Prawdopodobnie tak właśnie wyglądał cesarz Kaligula
Prawdopodobnie tak właśnie wyglądał cesarz Kaligulamateriały prasowe

Cechy tych starożytnych rzymskich władców zachowały się na setkach rzeźb i obrazów, ale nawet najbardziej szczegółowe z nich nie są w stanie oddać tego, jak naprawdę wyglądali ci ludzie za życia. Aby to zbadać, kanadyjski artysta - Daniel Voshart - wykorzystał uczenie maszynowe sieci neuronalnej do stworzenia realistycznych obrazów władców.

Sieć neuronalna zwana Artbreeder przeanalizowała ok. 800 popiersi w celu modelowania jak najbardziej realistycznych kształtów twarzy, cech charakterystycznych włosów i skóry, a także naturalnej karnacji. Następnie za pomocą Photoshopa, Voshart dodał szczegóły pozyskane z monet, dzieł sztuki i pisemnych opisów cesarzy z tekstów historycznych, dzięki czemu portrety naprawdę "ożyły".

Prześledzenie wszystkich materiałów źródłowych i tekstów trwało ok. 2 miesięcy, a stworzenie każdego portretu wymagało ok. 15-16 godzin.

Niezwykle ciekawie prezentuje się portret Kaliguli, który rządził od 37 do 41 r.n.e. Voshart dostosował model Artbreedera za pomocą istniejących opisów, mówiących m.in. o "zniekształconej głowie, głęboko osadzonych oczach", itd.

Wszystkie prace Vosharta można obejrzeć na oficjalnej stronie internetowej artysty - pod tym adresem: https://medium.com/@voshart/photoreal-roman-emperor-project-236be7f06c8f.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas