Tyle kosztuje lot i życie na Czerwonej Planecie

Serwis Popsci zaprezentował infografikę z przewidywanymi kosztami podróży i życia na Marsie. Liczby są – dosłownie i w przenośni – astronomiczne.

O kolonizacji Czerwonej Planety mówi się coraz częściej. Niestety, taka przygoda będzie niezwykle kosztowna, przez co tylko nieliczni będą mogli ją przeżyć. Zacznijmy od najbardziej podstawowej kwestii - "biletu" na lot albo raczej własnego statku. Z NASA można polecieć za 100, ze SpaceX za 36, a z Mars Society za 30 mld dol. Dla porównania warto wspomnieć, że za najniższą ze wspomnianych kwot można by kupić bilet na 2,5 mln wycieczek dookoła świata - naszego świata.

Wyniesienie w przestrzeń każdego grama ładunku to ogromny wydatek. Twórcy grafiki obliczyli, że dostarczenie na Marsa (od którego dzieli nas 402 mln km) 500 gramów kosztuje od 900 do 3 tys. dol.

Reklama

Dolecieć to jedno, ale kolonizatorzy muszą w czymś mieszkać. Tutaj pojawiają się koszty związane z kupnem marsjańskiego "domku". Za 120 metrów kwadratowych NASA liczy sobie 267, a SpaceX - 150 mln dol. Dostarczenie i przechowywanie na Czerwonej Planecie zapasów jedzenia i picia na rok będzie kosztować 42 mln dol. z NASA i "tylko" 13 mln ze SpaceX. Do tego dochodzą wydatki związane z pozyskiwanie wody i żywności na obcej planecie oraz transmisja danych.

Na koniec dowiadujemy się ile w sumie mogłyby kosztować podróż i życie na Marsie. NASA skasowałaby 121 mld dol., podczas gdy SpaceX "tylko" 48 mld. Twórcy infografiki podkreślają, że wszystkie obliczenia dotyczą jednej osoby - z prywatnym statkiem i schronieniem.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | Space X | Mars

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy